MasterGames

Druhy přísudků. Mohu poprosit o kontrolu a korekturu?

1.Je nám tu bez něj smutno. Nám je podmět a je smutno je přísudek jmenný se sponou?
2. Na obzoru se zablýsklo. Podmět tady není a zablýsklo se je přísudek slovesný?
3. Všechny úkoly jsme splnili. My je podmět nevyjádřený a splnili jsme je podmět slovesný? jsme patří k tomu přísudku splnili?
4. Kdo zvítězil v běhu? Kdo je podmět a zvítězil je přísudek slovesný?
5. Nechtěli bychom prohrát. My je podmět a nechtěli bychom prohrát je celý přísudek ? a jaký je to druh přísudku?

Mohl by mi prosím ještě někdo říct, jaké druhy přísudků a podmětů bych měl umět v 7. ročníku?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem odkaz na učivo 7. třídy, tam se dovíte, které přísudky máte poznat. Stejně jako v odkazu na konci odpovědi.

http://www.zso­pocno.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=389:dru­hy-pisudku-pehled-pro-7-tidu&catid=77:cj7&I­temid=116

  1. Pozor – podmět je vždy v 1. p. – kdo, co?: Přísudek správně – jednočlenná věta.
  2. Správně – jednočlenná věta.
  3. Jsme splnili – my je podmět, nikoliv slovesný. Který slovní druh je my?
  4. Správně
  5. Nechtěli bychom prohrát – přísudek slovesný složený – najdete v odkazu

Druhy podmětů – podle odkazu to vypadá, že jste brali vyjádřený, nevyjádřený, všeobecný .

Odkaz
http://www.zsskolni-havirov.eu/dum/ces­ky-jazyk-a-literatura-7-rocnik/

MasterGames

@annas Takže 1. věta nemá podmět ?
U 3. věty je přece my podmět nevyjádřený a splnili jsme je přísudek slovesný? jsme patří ke slovesu splnili?

annas

  1. Zkusil jste si odpovědět na otázku, kdo, co?
  2. ano – jsme splnili je přece minulý čas, takže přísudek slovesný. – máte sloveso hlavní a pomocné.

MasterGames

Mohl bych u 2 říct, že splnili jsme je přísudek slovesný jednoduchý, že ?

annas

jsme splnili je mluvnicky minulý čas,. který se skládá ze slovesa významového splnili a pomocného slovesa jsme.

Obě slovesa tvoří přísudek slovesný, který se skládá ze dvou sloves. Takže?

annas

Nedokončila jsem. Jde o slovesný tvar složený, ale tvoří jednoduchý slovesný přísudek.

MasterGames

1. Ano zkusil, ale podle mě je to podmět všeobecný.

annas

Přece ve větě nemáte 1. pád. Je to věta jednočlenná, ta nemá podmět.