Avatar uživatele
annas

„Dříve než se zítřek stane včerejškem, lidé často přehlédnou šance, které jim nabízí dnešek“. Je každá šance možností?

Citát je čínské přísloví. Tajenka křížovky z č. 41 MF Dnes.


1. Co využitá šance v těchto případech?

  1. „Sochař, jenž tvoří sochy politiků, sice rychleji zbohatne, ale snižuje šanci na nesmrtelnost..“ Jan Sobotka

https://www.pres­koly.sk/upload/stuf­f/files/129089-ukazka.pdf

  1. „Mnoho lidí zůstalo čistými jen proto, že nedostali šanci se umazat.“ Josef Fousek

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

2.Využili jste někdy šanci, která odpovídala vaší představě?

„Čím přesněji si umíš představit, čeho chceš dosáhnout, tím větší šanci máš, že se ti to podaří.“ — Adam Abder

https://citaty­.net/citaty-o-sanci/?page=3

3. Myslíte, že jen první dojem rozhoduje o úspěchu či neúspěchu?

„Nikdy nedostanete druhou šanci udělat dobrý první dojem.“ — Neznámý autor

https://citaty­.net/citaty/274712-darcey-bussell-kazdy-si-zaslouzi-sanci/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/%C5%­A1ance-alternativa-sm%C4%9Br-dal%C5%A1%C3%AD-2692435/

--
Matka Tereza – „Život je šance – využij ji … Život je život – žij ho.“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, fcoop, Anikitos, independent, aliendrone, Michala11, Complex před 1982 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

Myslím, že už z principu ano. :)

ad 1a – Kdo je to ten Jan Sobotka? Ještě nás nezahrnul moudrem, že „Nakonec zaprší a poté bude zase hezky, dokud nebude pršet“ či podobnou perlou…

ad 1b – Ano, to souhlasí. jen je třeba dodat, že právě ti, kteří jsou v důsledku „z nouze cnosti“ čistí NEJVÍC volají po čistotě! Stejně relevantní, jako nechat vybírat slepce nejhezčí odstín modré. :)

ad 2 – Šance se MUSÍ využívat, jen nechápu co je to „šance odpovídající MÉ představě“. Jaké MÉ představě? Já si toho dovedu představit a ještě víc je toho, co si nedovdu představit. Ale to je fuk, podstatnější je, že LEPŠÍ než čekat na možnost využití šance je si je sám vytvářet! Doporučuji! :)

ad 3 – Nemyslím, ale na prvním dojmu HODNĚ záleží. Často je to kritický faktor pro úspěch – ať jde o cokoliv.

Matka Tereza je sice laureátkou Nobelovy ceny (jenže za „mír“, PCHE!), což ovšem neznamená, že nebyla úplně blbá. Život je totiž BOJ a nejzajímavější na tom je, že ho NIKDO nevyhrál. Zatím. ;)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano určitě je to tak. Občas si vzpomeneme někdy později, že taková šance k něčemu byla, někdy vůbec nevzpomeneme.
1 a i b , oba výroky jsou zcela pravdivé.
2. Myslím, že několikrát se mi podařilo využít šanci, která se právě naskytla.Pan Abder má také pravdu. čím přesněji víme, tím lépe tu šanci rozeznáme a můžeme ji uchopit.
3. Nemyslím, že je to vždy tak, ale platí to na více jak cca 60%
výrok uvedený pod trojkou je však i přes to pravdivý

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Anikitos

K hl. citátu v otázce: Je to myšleno asi tak, že se lidé zabývají víc minulostí než přítomností, a proto jim šance unikají.
Ano, řekl bych že každá šance je nějakou možností, příležitostí.. proto se jí říká šance (k něčemu, na něco, jakákoli situace se dá označit jako šance…).

  1. No nevím. Chápu to tak, že kdo „tvoří sochy ostatních“ pomáhá jim k nesmrtelnosti, ale sám sobě ne. Ale s tím nesouhlasím, pokud je autor dobrý může být nakonec slavnější než vzory pro jeho tvorbu.
  2. To je pravda. Nevíme jaký by člověk mohl být, dokud nedostane příležitost to nějak dokázat.

2. Jakože jestli jsem někdy využil „dokonalé“ šance? Myslím že ne, dokonalá šance neexistuje stejně jako „ideální čas.“ Člověk si to musí sám trochu přizpůsobit (okolnosti nebo sám sebe). :)

K Abderovu citátu: Naprostá pravda. Je pochopitelné, že čím přesněji máme definováný cíl, tím přesněji můžeme vědět, jak ho dosáhnout. Tedy když přesně víme CO, tím přesněji víme JAK.

3. Určitě ne. Udělat první dojem sice můžeme jen jednou, ale to neznamená, že je konečný, pak je ještě druhý, třetí, čtvrtý dojem atd…

M. Tereza: Využívání šancí je prožívání života samo osobě. Cokoli se dá označit jako šance.

Upravil/a: Anikitos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Abych pravdu řekl, šancí, které mi nabízí dnešek si moc nevšímám. To bych celý den nedělal nic jiného, i když se mi nechce. Vše řeším, až je to nutné – typický přístup prokrastinika. Na první dojem sice dost dám a většinou je správný, ale ne vždy se poslouchám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Aliendrone,

PhDr. Jan Sobotka byl ředitelem jedné střední školy, dnes se u něho uvádí spisovatel a aforista.

Napsal několik knih aforismů a pohádek. Získal i několik ocenění.

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Aha, díky! Tak tím se to vysvětluje, protože i mne napadají denně mraky blbostí, zatímco na OPRAVDU DOBRÝ nápad/myšlenku se zmůžu maximálně 2×/půl roku. :) :D :D

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… „tak mi jim tam posíláme šance, a oni je zahazujou !!!“ citát Spejbla z jistého dílu o Hurvínkovi, už si nevzpomenu z kterého …

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… já bych se zeptal v zemi, kde zítra znamenalo včera, jaké mají zkušenosti a kam to dopracovali …

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Připomněl jste mně stejnojmennou Fučíkovu knihu. Procestoval SSSR a zřejmě měl zemi takto vidět. :)

Jenže při jeho návštěvě to bylo možná jinak – dnes se mají lépe než se budou mít zítra.

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

:D :D :D

před 1981 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek