Nick42364

Dovolená – proplacení

Končí mi smlouva 26.6.2023, 20.7. se stal pracovní úraz mám 25 dní dovolené pokud odmítnu přenést i jen část dovolené do nové dovolené další rok je zaměstnavatel povinen mi uhradit všechnu dovolenou když nemám možnost si ji vybrat? Budu rok na PN

Nejlepší odpověď
Filip84

Jednostranným právním aktem nemůžeš „odmítnou přenést i jen část dovolené do nové dovolené další rok“, podle zásady nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet, protože právem rozhodovat o čerpání dovolené disponuje zaměstnavatel (§ 217 odst.1 zák­.práce).

Dotaz je, proto, nesmyslný.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast9