Danina65

Dotaz určitě padl, ale ptám se znovu, jaký máte názor na zateplení domu polystyrenem?

Jde o dům cca 50 let starý,cihlový, podřezaný, nikdy neměl fasádu. Slyšela jsem názory, které si přímo protiřečí.Problémy s plísní oproti výhodám většího tepelného komfortu a nižších nákladů na topení.
Děkuji všem za odpověď, a zapomněla jsem uvést, že okna máme teď vyměněná, proto ty pochybnosti o zateplování.

Nejlepší odpověď
Drap

Obdoba jako každé jiné zateplení. Někteří odborníci doporučují raději minerální vaty. Osobně nejsem přesvědčen, že za vyšší cenu a dražší práci dosáhnu lepších výsledků.
U každého zateplení, ať už je jakékoli musíme počítat s tím, že bude větší potřeba větrat. Zateplení ze své podstaty nemovitosti nesvědčí, nemůže větrat a dýchat. Oproti získáme spoustu ušetřené energie za vytápění. Když chceš zateplit dům, je třeba vyměnit i okna, za lepší a těsnější. Tím už vzniká problém s větráním. Oproti starým je třeba o něco více větrat. Také je dobré, aby byly dostatečně izolované stropy, aby opět neunikalo teplo. Pokud neni nemovitost nějak vlhká, tak zateplením opravdu získáš úsporu a jistý komfort. Osobně jsem zateploval polystyrenem. Nedoporučuji používat slabší než 10 cm, raději více. Vše udělat tak jak se má. Lze to i při troše šikovnosti zvládnout svépomocí.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Podle mých zjištění („proštudováno“ hodně materiálů) i zkušeností (u některých známých a přátel), je opravdu zateplení polystyrenem problémové.
Každá stavba má tak zvaně „dýchat“, to je, že má mít paropropustnost zdí, tak, aby mohla vnitřní vlhkost vzduchu, která vzniká při pobytu a činnosti osob ve vnitřních prostorách, pronikat přes stěnovou konstrukci ven. Pokud tak není, dochází ke kondenzaci vlhkosti v konstrukci stěn a i vnitřnímu plesnivění. Je nutno potom provádět podstatně intenzívnější větrání, většinou běžně okny (rekuperace je zatím neefektivní) a pak efekt z omezení úniku a úspory tepla je podstatně menší.
Z tohoto důvodu jsou daleko výhodnější systémy zateplení pomocí minerální vaty, umístěné mezi konstrukci uchycenou na zdi a její krytí je provedeno tak, aby bylo zajištěno její provětrávání. Jde o tak zvané „provětrávané fasády“. Určitě na netu najdete hodně podkladů a údajů k této problematice i nabídek různých dodavatelů a montážních firem.
Já zateploval (svépomocí) náš RD, z roku 1924, už v roce 1987, zděný (40 cm cihla + omítka), pomocí plechových profilů-podložek 4 cm jsem uchytil svisle latě 4*5 cm, s roztečí 1,2m, mezi latě dal „Rotaflex“ (skelná vata- tenkrát ještě nic jiného nebylo), takže vrstva izolace byla síly 8 cm. Tuto izolaci jsem zakryl (v té době opět nebylo nic vhodnějšího) 6mm tabulemi „eternitu“ 1,2*2,5 m, nahoře doplnil dřevěným obložením do výše cca 3,2 m a dole i nahoře nechal volný průchod – rošt, pro odvětrání. Na eternit jsem nechal provést plastovou stříkanou omítku.
Vzhledem k tomu, že už, v té době, jsem měl instalováno topení el. kotlíkem s měřením odběru el. proudu, provedl jsem srovnání spotřeby za cca 5 dní, v době rok před zateplením a pak po něm (za shodných vnějších podmínek počasí při teplotě okolo – 5 st.C ) a úspora činila cca 40% spotřeby tepla (el. energie), oproti období před zateplením. A žádné problémy s vlhkostí a plísněmi nebyly a nejsou.

Kepler

Tepelná izolace pláště budovy bezesporu má výrazný efekt. Bydlím v 75 let staré cihlové bytovce (renovované a zateplené, s plastovými okny) a v bytě 1 + 1 platím ročně za teplo okolo 6000 Kč. V zimě musím trochu topit až při venkovních teplotách pod –10 st. a to ještě nepřetržitě větrám ventilačkou (jsem kuřák). Je ale pravda, že v 1. patře jsem vytápěn i sousedním bytem a byty pode mnou i nahoře.
Pokud je venkovní zdivo suché a je dodržen správný postup, není se zateplováním žádný problém. http://www.tepelna-izolace.cz/postup-pri-zateplovani-fasadnim-polystyrenem.html Zdivo ale nesmí být vlhké, jinak skutečně dochází k problémům s plísní http://www.tepelna-izolace.cz/tepelna-izolace-vlhkeho-zdiva.html

ivzez

Nejsem odborník, takže jen zprostředkuji
názory odborníků, které jsem četla. Podle
nich má zateplení mnohem menší efekt,
než výměna oken…

hapiky

Všichni tady mluví o tom, že zdivo musí dýchat, ale nikdo zřejmě neví, jak toho docílit. Když se lepí polystyren na zdivo, tak někteří „umělci“ podle zvyku nanesou lepidlo kolem celého okraje polystyrénové desky plus dva body uvnitř. to je špatně, protože je tím právě zamezeno odvětrávání. Lepidlo se musí nanášet jen bodově, dole (při soklu)a nahoře (pod střechou)musí být zachovány otvory pro odvětrávání. Jsou ale ještě další (o něco dražší) technologie na odvětrávání zdiva po zateplení, to je ale lepší konzultovat s odborníky.

odpovídámež

Paní, za jak dlouho myslíte, že se vám vrátí investice do zateplení když přestanete topit? Víte, že topit musíte? Víte že se investice matematicky nevrátí za 5 let, ale až po 25 letech a to budou jiné požadavky na lidi a jejich bydlení? Víte zásadní věc a to, že na povrchové vrstvě ze silikonu se dobře žije plísním, řasám? Břízolit dodnes vidíte funkční bez těchto plísní oproti zatepleným budovám před 5 lety. Otázka pro vás, kolik jste odurčena zaplatit za možná ztracenou investici před vaším skonem? Vždyť 45 cm obvodového zdiva v pohodě plní efekt.
Pokud si ale nedáte říct a mermomocí chcete zateplovat, protože vedle to mají taky, a tou tloušťkou polystyrenu oni mají větší barák, tak mě nezbývá než doporučit polystyren EPS, s vatou jsou problémy. Jak se dostane do vaty voda, těžko se jí dá zbavit. Hasičské vyhlášky se vás pravděpodobně týkat nebudou, tak lze doporučit polystyren.
Četl jsem názory. Bohužel ani 1 zdejší názor, kdo co dělal, včetně mého neberte za platný. Důležité je reálné posouzení, ne názor. Uvažte prvé kolik zaplatíte za možné poškození cihel vlivem vzniklé vnitřní vlhkosti a vzlínání vody, uvědomění si že i zateplený dům musí být větrán. Náklady na pravidelné chemické odstraňování řas a plísní na západní straně, zvlášť když je poblíž les nebo mnoho pylu.
Zvažte dobře, jestli by vám nestačila obnova fasády domu vhodným nátěrem z dnešních nabídek. Jsou nátěry odolné, třeba bez biocidních příměsí, které by stejně ale po 2 letech vyplavil déšť a tím ztratily deklarovanou schopnost. Nevytvářejí kyselé prostředí pro růst řas.
Tím jsem vám chtěl shrnout důsledky které z takové akce plynou.
Panelové domy jsou vhodné pro zateplení. Nemůžeme to ale aplikovat na všechny domy z cihel ve městě, nebo i na venkově. Protože těm lidem kteří si to zaplatili, se jim peníze neušetří ani nevrátí. Budou platit.
Prosím, pokud máte opravdovou starost o takové rozhodnutí, najděte si „Vališ ETICS“ to je odborník na tyto technologie a soudní znalec. Já byl na jeho školení.

cukrar

Na zateplení je spoustu názorů od poplašných zpráv až po ověřené informace. Vy si musíte rozhodnout o tom, kdo Vám píše pravdu.
To že někdo pouští vlhkost do zdí a chce aby prošla ven je přeci nesmysl. je třeba mít zdi suché. Vlkost se musí větrat.
Dům nedýchá, je to vyvrácený mýtus, který si můžete vyzkoušet. Když odjedete na dovolenou nikdo nevětrá, nikdo nakazí vzduch, takže když se vrátíte, dům je čerstvě vyvětrán když zdi dýchají? Takže nedých, páč musíte vyvětrat.
Zdali zateplit, je přeci jasné, že to musí rozhodnout výpočet a stanovení Vašich priorit.
Zateplení přinese určitě ušetření nákladů na topení, lepší tepelnou pohodu. Plísně se objeví jedině u špatně zatepelného objektu ( je jedno zdali vata či polyš), nebo při špatném užívání domu. Plíseň je vada stavby.
Neznám Váš dům, nevím jaké máte cihly, jaké a jak velké překlady nad otvorech ve zdi, jak silné spáry malty, jaký otop, kolik osob, věk majitele atd.
To jsou důležité věci, které musíte dát na stůl, při výpočtu pro rozhodnutí jak hodně zateplit.
Je spousta firem které provedou výpočty a doporučení zcela zdarma.

Jusby

Ahoj.
Už teď musíš přiměřeně topit a větrat, díky novým oknům.
Vata sice lépe ,,dýchá", je ale dvakrát dražší. A když budeš málo topit a větrat, budeš tam mít plíseň taky. Vata se používá spíš na kamenné zdi.
Polystyrén je na cihlu optimální. O síle 16 cm, min. 10cm.
Ten dům by měl vidět odborník.
Zdraví Jusby.

marcelus

Nevím, chce to zkusit oslovit někoho, kdo se vyzná. My jsme měli podobný problém, tak jsme si přizvali jednoho známého, který má stavební firmu…nakonec nám zateplení doporučil a samozřejmě jsme využili také jejich služeb
https://vh-stavby.cz/
Rozhodně to nebylo o tom, že by si chtěl dohazovat kšeft..vše klape i po 5 letech, žádné zadržování vlhkosti či podobně

Renikled

Polystyren se třeba mnohem lépe zpracovává v případě zateplování svépomocí. Já jsem si dělal kompletní zateplení domu polystyrenem sám a podařilo se mi to celkově realizovat rychle a za rozumné peníze. Objevil jsem totiž při nakupování materiálu obchod topkraft.cz . kde jsem k zateplování nakoupil spoustu věcí za rozumné peníze. U mě spokojnost.

Michálek1245

Ono to bez toho moc dobře nejde, ale na druhou stranu je fajn nespoléhat se jenom na polystyren. Vymyslete si třeba rekuperace do domu Pardubice od firmy https://www.recu-clim.cz/rekuperace-pardubice které vám ušetří poměrně dost nákladů na další vytápění. Navíc to funguje i jako klimatizace, takže to je samozřejmě obrovská výhoda. O tom asi nemusím moc mluvit. :)

Michálek1245

Sto lidí, sto chutí, samozřejmě. Já proti tomu nic nemám, ale určitě bych si nechal vypracovat projekt, ať vám pak nezačnou plesnivět stěny. Pak vám pomůže už jenom injektážní krém od http://injektaz-zdiva-svepomoci.cz/ Ostatně to je docela fajn varianta na sanaci vlhkých sklepů, takže ten produkt obecně můžu doporučit. 😉 Každopádně polystyren ano, ale pozor na to, abyste si ten dům prostě neudusili a nezačal vám plesnivět.

cukrar

správný dům by měl mít dover blood test. Tam se zjištuje, jak je těsný dům, tedy aby nebyl díravý a prodyšný.
Pokud se někdo domnívá, že dům dýchá, mýlí se, ale každý má právo na svůj názor.

Kepler

Samozřejmě, že dům dýchá a ne že ne! Ale není možné si to představovat jako že to nahrazuje větrání. Zdivo není ani vodotěsné, natož vzduchotěsné 🙂

odpovídámež

Ano @kapitáne, opravdu jen názory opřené o svépomocï stavby. Těmto jde o popis, jak jim to šlo, a o 40% úspory tepla, ačkoliv jde třeba o chatu nebo o dům bez zatepleného stropu, nebo přetápěli a topili dřevem. S vidinou že za 5 let jsou investice do zateplení zpět, nemohou spát a hledají rady na internetu bez jakýchkoliv podrobnějších stavů budov, dispozicemi obvodového zdiva a umístění domů jdou utrácet milióny za materiál, lidi, za lešení a dozor. Přeci jen si málokdo uvědomuje odbornou skutečnost, že ne každý dům je vhodný pro zateplení fasády.
Hlavní je, že zde na odpovědích tomu každý rozumí.

Jiří Bohumil

ivzez- s těmi okny s Tebou nesouhlasím, odborníci, kteří Ti radili, byli zřejmě dodavateli oken. A i s těmi super těsnými okny je dosti problémů. Opět dochází k radikálnějšímu „utěsnění“ vnitřních prostorů, které byly dříve částečně větrány případnými netěsnostmi původních oken. Teď nemluvím o tepelné propustnosti (tepelné izolaci) vlastní plochy zasklení. To je jiná. A tak je potom i nutné používat tak zvanou „mikroventilaci“, která se už dnes dělá u všech oken a dříve nebývala. A ta opět zajišťuje dostatečné odvětrávání a tak vlastně simuluje netěsnosti, které měly původní okna.

ivzez

Souhlasit nemusíte. (–:

U nás ti odborníci (a nebyli to dodavatelé oken)
měli pravdu. Spotřeba plynu (WAW) se po výměně
oken (máme dřevěná, nikoliv plastová) snížila skoro
o dvě třetiny a věřte mi, že je to v peněžence znát.
Naučí-li se člověk správně větrat, žádné problémy
s novými okny být nemusí.

Bydlím ve starém domě, je tu silné cihlové zdivo.
Zajímali jsme se o možnost zateplení, ale bylo nám
řečeno, že to zde nemá smysl…

led

Jiří Bohumil, symbolický palček