Kincl

Může po nás majitel bytu třeba za rok chtít nápravu netěsnících oken na naše náklady?

Dobrý večer, nikde jsem to nenašel tak se zkusím zeptat tady. Na konci srpna jsme se přestěhovali do podnájmu a teď jsme v chladných večerech zjistili, že jedno okno lehce netěsní a profukuje, řekněme, že nám to nevadí, ale může po nás majitel třeba za rok chtít, abychom se postarali při předávání bytu zpět o to, abychom na své náklady toto opravili? Zatím jsme mu to nesdělili. Děkuji

Nejlepší odpověď
Justin1

Zdá se mi málo pravděpodobné, že by to mohl po vás chtít, pokud ta netěsnost nevznikla jednoznačně vaším přičiněním. Majitel by si měl svůj majetek udržovat sám na svoje náklady a po vás by měl kromě pravidelného nájemného chtít jen náhradu škody způsobené vámi. Máte písemnou nájemní smlouvu? Píše se tam něco o tom, co všechno máte majiteli bytu platit?

Pokud vám byt pronajal majitel bytu, jedná se o nájem. Podnájem by to byl, kdyby majitel pronajal byt nějakému jinému nájemci a tento nájemce by byt nebo jeho část dále pronajímal vám.

Další odpovědi
Ametyst

Je to na majiteli, aby okno opravil. Představte si třeba ten šílený účet za elektřinu, kdybyste měli elektrické topení. Hlavně mu to nejdřív řeknete a požádejte o nápravu. Jinak by to opravdu po vás
chtěl třeba při vašem předávání bytu. Nejlépe mít i písemný doklad, ze jste mu to nahlásili, a budete krytí pro případ, ze to obrátí proti vám.Stačí vytisknuté e-maily.

elkon

To je věc majitele, ne vaše.

Alesh

Jo, prdy vrdy… není pravda, že vše jde za majitelem, ač si mnozí myslí, že by to tak bylo správné. Drobné opravy platí nájemce!

§ 4

Drobné opravy podle věcného vymezení

  1. opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu,

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2015-308

paul1

Je to věc majitele. Já bych to oznámil jako skrytou závadu a opravil samolepicí těsnící (molitanovou) páskou, pokud by to šlo.

Jakub Tlapal

Záleží, jak máte sepsanou nájemní smlouvu. tam se podívej, ale většinou jdou všechny opravy bytu za bytným. Ale jak říkám, radši se podívejte do smlouvy. My bydlíme v domě, a tady za nás nikdo nové těsnění kolem oken a dveří neudělá, takže jsem to musel zaplatit a udělat sám. Nebylo to nic hrozného, takže to zvládnete i vy.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.