Jikra

Dotaz na znak (logo) PČR.

Znak (logo) Policie ČR tvoří osmicípá hvězda. Proč zrovna 8 (vrcholů)? Co znamená, eventuálně z čeho historicky vychází, popřípadě jestli vyjadřuje nějakou skrytou symboliku? Za odpovědi děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pane jo ono to sedí. Osmicípá hvězda je znak chaosu. To aby to přebral stát do znaku, místo jednoho nebo raději obou ocasů.

Další odpovědi
anonym

Mělo by jít o kompasovou růžici – zřejmě má symbolizovat schopnost zasáhnout proti komukoli (či kdekoli)…

annas

Smybolem je opravdu pravidelná osmicípá hvězda s lipovými listy ve středovém okruží. Hvězdy v kruhu se začaly užívat již v Babylonu. I když hvězdy měly v minulosti, v určitých oblastech i mají, magický význam, ale dá se interpretovat růz­ně.

Hvězdný kříž (hvězdná růžice) čili větrná růžice neboli čtyřcípá hvězda (může být i osmicípá) – všeobecný symbol užívaný pro označení čtyř hlavních světových stran.
Význam z Wikipedie

Jedině přenesený význam: Policie ČR pomáhá a chrání v oblastech, které se nacházejí ve všech světových stranách.

Osmicípá hvězda je rovněž symbolem osvícenství , tz. víry v sílu lidského rozumu.