Baku93

Dostanu výpověď z práce, když jsem dostal podmínku?

Dostal jsem podmíněný trest na 5 let za šíření dětské pornografie a k tomu ochranné ambulantní sexulogicke léčení a zaplatit 100 000, pracuji jako ostraha u Securitas a nevím, jestli to mám říct, nebo raději neříkat. Můj advokat mi řekl, že nic říkat nemám, ale i přesto se bojím, že během 5 let budou chtít po mně trestní rejstřík. Co se stane, když se dozví, že mám podmínku a ochranné léčení?? Nevyhodi mě za to?? Při nástupu do práce jsem sdělil, že jsem trestně stíhán, a zaměstnavatel se ptal za co, jestli to nemá společného něco s majetkem nebo násilným cinnem, což nemá, tak mi řekl, že mám napsat, že nejsem trestné stíhán, ale bojím se, když mám dostat podmínku, tak co mám dělat? Poslední otázka, když ubehne 5 let a řádně uhradím 100 000, tak se po 5 letech vymaže všechno?? Vymaže se i, že jsem měl ochranné léčení?? Nebo to tam zůstane napořád?? Děkuji moc

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Tak pokud vám chlap v práci řekl, ať tam nic nepíšete, tak to je asi očividně lepší neřešit a nikomu nic neříkat.

Odsuzující rozsudek není překážkou pro výkon pracovněprávního vztahu. Byl by to problém u vlastního podnikání (živnostenský zákon vyžaduje bezúhonnost), ale fyzická osoba samozřejmě může pracovat i po odsouzení. Jen je na uvážení zaměstnavatele, zda je pro něj čistý rejstřík podmínkou, ale pokud se jedná o podmíněné odložení trestu, kde trestný čin ani nesouvisí s majetkem, pak by jim to nemělo vadit.
Ochranné léčení (což je forma ochranného opatření) nemá povahu odsouzení, tudíž ani nelze zahladit, není v trestním rejstříku.
Podmíněné odsouzení se buďto zahladí samo, nebo jej bude muset zahladit soud ze své úřední povinnosti, až bude rozhodovat, zda jste se osvědčil či nikoliv. Pokud skončí vaše zkušební doba, a soud do 1 roku nerozhodne zda jste se osvědčil, pak platí, že jste se osvědčil a soud musí odsouzení v rejstříku zahladit (smazat).

Podmíněné odsouzení se ale nezahladí dokud nevykonáte ochranné léčení a nezaplatite peněžní sankci (dle zásady trestního práva, že se trest zahlazuje jako celek).

Další odpovědi
Mc Merkurion

… no, je jasný, že trestanej pedifil nebude moct pracovat ve školce a zloděj v podmínce v ostraze … naopak v tom nevidim problém …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Baku93

1)Děkuji za odpovědi a ještě mě hlavně zajímá je pravda, že v trestním rejstříku budu mít napsáno, že kromě podmínky budu mít i ochranné léčení?? a že musím zaplatit 100 000??? A chápu správně, že pokud během 5 let zaplatím 100 000 a během 5 let budu mít v pořádku ochranné léčení tak se mi poté po 5 letech vymaže úplně všechno??? Tak zvane, že nebudu mít napsáno, že jsem někdy měl v minulosti ochranné léčení? Nebo, že jsem musel něco zaplatit???

  1. Nevím jestli to bylo mirene přímo na mě neboť já rozhodně nejsem žádný pedofil neznáte přímo jak to bylo, ale také děkuji za odpověď