ivzez

Dostane se pokřtěný katolík, který většinu života prožil jako ateista, do nebe?

Kdyby se člověk, který byl jako mimino pokřtěn (katolická církev) a který celý život prožil jako ateista (možná agnostik), „na stará kolena“ krátce před smrtí přiklonil k Bohu, dostal by se do Nebe?

K položení otázky mne inspirovala Annas ve své odpovědi na otázku „Kolik životů je třeba prožít, než je lidská duše vykoupena?“: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-zivotu-je-treba-prozit-nez-je-lidska-duse-vykoupena

Nejlepší odpověď
annas

I když jsou výhrady ke slovům papeže Františka,, jde o jeho názor.

„Všichni jsme děti Boží, všichni, i ti, co nejsou pokřtění, ano, dokonce i ti, kdo věří v jiná náboženství, nebo ti, kdo mají modly. Mafiáni jsou také Božími dětmi, akorát že se raději chovají jako děti ďábla. Všichni jsme děti Boží, Bůh nás stvořil a miluje nás a vložil do srdce každého z nás svědomí, které rozpoznává dobré od zlého. Při křtu do vás vstoupil Duch Svatý a upevnil vás v tom, že náležíte Bohu. Mafiáni jsou také Božími dětmi, musíme se za ně modlit, aby se navrátili zpět a uznali Boha.“

http://www.re­formace.cz/zod/puj­dou-ateiste-do-nebe-papez-frantisek-tvrdi-ze-ano-cislo-137

--
Našla jsem jeden článek ",Křesťanská víra je cesta k nebi. Bohužel, ne všichni se nacházejí na této cestě.
Článek je z časopisu Sětlo č. 18/2012. – zřejmě přeložený z němčiny.

Zde se rozlišují

"1. Nevěřící, tj. ti, kteří znají zjevenou nauku, ale přesto ji odmítají –

Pro toho, kdo byl vychován v pohanství a nikdy ještě neslyšel o pravém náboženství, jeho nevěra není hříchem.

2. , Nevěřící jsou ti, kteří tvrdošíjně odmítají jednotlivé zjevené pravdy

Kdo bez vlastní viny vyznává bludnou nauku, není před Bohem bludař. Kdo je např. vychován v protestantismu a nikdy neměl příležitost seznámit se s pravdou katolické víry, nemůže být označen za bludaře. U něho se neprojevuje tvrdošíjné odmítání poznané pravdy. „Když má v úmyslu poznat všechnu.

3. T, kteří o pravdách víry záměrně pochybují

Když se dostaví pochybnost, musíme se ihned uchýlit k modlitbě a prosit s apoštoly: Pane, rozmnož naši víru! (Lk 17,5)
Dobrým prostředkem proti pochybnostem o víře je častá modlitba

4. Ti, kteří se nestarají o nauku víry

Všichni lidé, kteří z vlastní viny umírají bez křesťanské víry, nebudou blažení." atd.

Jsou různé druhy nevěry, takže záleží na tom, kdy se člověk stal nevěřícím.

Jinak by zřejmě pomohlo, kyby se někdo na nevěřící modlil, dotyčný by se obrátil k Bohu.

Bůh to sám nesdělí, takže zřejmě záleží na tom, jak rozhodne jeho zástupce na zemi – zda odpustí v souladu s Desaterem, evangelii atd

Člověkl by měl uznat, že mikoliv on, ale Bůh je měřítkem všech věcí a požádat o pomoc.

" Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. – Protágoras

https://citaty­.net/citaty/273210-protagoras-mirou-vsech-veci-je-clovek-jsoucich-ze-jsou-a/

Další odpovědi
Drap

Některý ano, některý ne. Je to závislé na počtu a velikosti hříchů, kterých se během života dopustil.

Edison

Nelze předjímat rozhodnutí Nejvyšší bytosti.

Kelt

Umírá cikán a zavolá předsedu KSČ, že má poslední přání být členem strany. Ten se ho ptá. Proč ty, celý život volný, chceš se stát komunistou. A cikán odpoví. Když už má někdo umřít, tak ať je to komunista. No a nahraďte si to, být pokřtěný.

aliendrone

Žádný problém, postup jak na to jsem popsal v druhé Vaší otázce. :) Samopalláhům prozměnu stačí strávit v džihádu dobu mezi 2 podojeními velbloudice. Myslím. ;) :D :D

Klaproth

Jsem přesně onen případ, pokřtěný, ale nepraktikující. Doufám, že se do nebe dostanu (hřeším, ale o smrtelné hříchy se nejedná).