terry

Dostali jste někdy od rodičů vařečkou? Zanechalo to na vás psychické následky?

P. Axla prosím, ať nereaguje. Díky.

Nejlepší odpověď
Damiana

Vařečkou ne, byla to Rána deštníkem. Nějak jsem děsně zlobila, otravovala a poskakovala kolem mamky až o mě ohnula deštník. Rozhodně mi to nijak neuškodilo. Taťka na mě ale nikdy ruku nevztáhl. Asi proto, že jsem holka. Jsem přesvědčená o tom, že kdybych měla camprdlíka, byla bych bita jako žito. Zaslouženě:-) Možná jsem na to trošku hřešila:-)
Koukalas' na zprávy na Nově? Také jsme se tomu zasmáli. Jasně – další přínosný zákon. (Btw – v dnešní době by lepší uzákonit to, že děti nesmí mlátit své rodiče, prarodiče a učitele.)
Kdo chce někoho řezat, kašle na zákony. A „umí“ z druhého udělat takový uzlík nervů, že ten se bojí jen špitnout. Naopak příliš benevolence a to, že se dětem dá velké rozhodovací právo způsobí ve výchově jen zmatek. Děti budou „z moci“ zmatené a začnou vyhrožovat rodičům, že je udají, veškerá výchova a zbytky úcty půjdou do kopru.
V rodině mají být role vždy jasně rozděleny, přirozená autorita, laskavost, pochopení – pak (se) není potřeba fackovat (ani vařečkovat).

Další odpovědi
Sůwa

Vařečkou ne, ale páskem, nebo metlou. Psychické následky to nezanechalo, jen přechodně fyzické 🙂

Drap

A nejen vařečkou.Myslím, že i vynaložené úsilí na tuto aktivitu, nepřineslo adekvátní výsledky. Musím tě zklamat, ale psychické následky jsem nezpozoroval.

iceT

Pokaždý vařečkou,když slyšela jak spolu my sourozenci mluvíme,místo abychom spali.Dvakrát přišla po dobrém a potřetí přiletěla s vařečkou a dostali jsme všici,ještě nám říkala,ať sina zadek nedáváme,že to bude bolet ještě víc.
Já jednou dostala tak vodítkem,ale následky?Co to je?Jako že bych byla horší člověk s narušenou psychikou,protože jsem párkrát dostala?Myslím si,že díky těm pár výpraskům jsem lepší.

Lucijej

Nejednou a nejednu o mě přerazili......

No.....naučila jsem se přijímat rány tak, aby mě bolely co nejméně.

bolak

k tématu :)

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byli-jste-v-detstvi-mlaceni-rodici
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-jste-byli-nejcasteji-mlaceni
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-koho-jste-byli-jako-deti-nejcasteji-biti

badisko

asi jako kazdej ..varecka.. pasek a podobne atrakce …ale spis mi davali …zaracha ..kasara coz bylo nejhorzi …a nasledky nemam zadne…ja porad rikam skoda rany ktera padne vedle…ikdyz v nekterejch zemich je to trestne …no chapu ze deti by se nemeli mlatit hlava nehlava …ale obcas to pomuze obcas zase nee ..tak jsem pro …starsi si vspomenou ze i veskole byly telesne tresty normalni …teda pretahnuti pravitkem atd …dnes kdyby se to ve skole stalo tak by byl mega problem …ted nevim jesti je to dobre nebo spatne …jenze kdyz ditko zasluhuje tak vite jak…

Mapel

Dostal jsem a následky to zanechalo – přestal jsem okamžitě zlobit. Účinek na psychiku okamžitý a s láskou na něj vzpomínám. Jak by mohli bez plácnutí vydržet opravdu nechápu.

hanulka11

Jejej nepočítaně a kolik jich mamka zlomila – ale mohu ti říct, že to nepomohlo .....žádnej sekec :D:D:D a že bych měla pošramocenou psychiku – kdepák …jen jsem se vždy oklepala......
Doplňuji:
já jsem byla hroznej samorost …zlobivej :D:D:D

BANAN93

:D já dostával furt … a rodiče řikají, že sem dostával málo :D taky je o mě lámali – protože já to vykrejval loktem :D
Jinak zase asi nesmí ta matka úplně dostat amok

bolak

Damiana: hele, mám dotaz, ty jako odborník :) myslíš že je možný, že když má dítě za rodiče tyrany, že se bojí doma třeba i pípnout, tak že potom v životě, bude podmědomě vyhledávat pracovní pozice, ve kterých bude on tím podřízeným, kterej bude akorát poslouchat rozkazy, tak jak byl zvyklej doma, a nikdy to nikam nedotáhne?

a naopak dítě který mělo volnost a rodiče si vždycky taknějak „povodilo“, že bude nakonec v nějaký manažerský pozici, bude vést lidi a vydělávat balík?

Damiana

bolak: Odpovím ti drapovštinou:-) – nelze to určit takhle jednoznačně. 🙂
Záleží na tom, na koho v dospělosti natrefí. Je také důležité jak a v jaké rodině je dítě týrano. Jestli jsou to sociálně slabí, ne moc inteligentní lidé, stává se, že je dítě v budoucnu snadno ovladatelné i jinými – často podléhá drogám nebo se „věnuje“ prostituci či trestné činnosti.
V případě týrání tím, že rodiče požadují po dítěti nadlidské výkony, trestají je za neúspěch a vytváří doma napětí, stává se, že dítě si naopak hledá zaměstnání, kde bude mít samo příležitost tyranizovat druhé. Když narazí na silnou osobnost ve vedení, může se opět projevit „bývalá“ patologická závislost (která je také občas následkem takové výchovy) a z takového zaměstnance se stane hnusný patolízal. Obvyklé ale bývá, že pokud mu lidé vycházejí vstříc (ale výchovou je to silně zakomplexovaný jedinec), zchladí si na nich žáhu a dost „pěkně“ jim dá poznat, kdo je tady teď šéfem. Je to obranný mechanismus dlouhodobě psychicky deptaného člověka – ale někomu se „v něm“ bohužel zalíbí a sám „oči“ nikdy neotevře. Podřízení se ho bojí, on je buzeruje – je to začarovaný kruh. Paradoxně zcela ztracen je takový člověk, pokud se zamiluje. Skutečný cit nikdy nepoznal a tak objekt svého zájmu často svým nezvyklým projevem lásky může zcela vyděsit.

Sůwa

Bolaku, už i ty? Není to snad nakažlivé ?

bolak

co já, jako že házím odkazy? :) ty já házím odjakživa, pač si myslím že by ji to mohlo zajímat, jenom nemám potřebu k tomu připisovat ty blbý kecy, že ta otázka už tu milionkrát byla, a že je to podvádění v bodobání a tak podobně, ale i možná to časem přijde :p nic nevylučuju (nikdy!)