Skeptik

Co si myslíte o fyzickém trestání dětí?

Souhlasíte s tím? Myslíte si, že to vede dítě k sebedisciplíně neboli všechno zlé k něčemu dobé? A co si myslíte o rodičích, co bijí své děti i kvůli maličkostem a jejich sebedisciplína je nezajímá? Myslíte, že má vůbec právo dát facku dítěti rodič, jehož vlastní sebedisciplína dovedla k chození každý týden na diskotéku, chlastání, kouření. Může být vůbec takový rodič kompetentní k tomu, aby se schyloval k takovému řešení a nezajímá ho budoucnost jeho dítěte (tedy dle hesla všechno zlé k něčemu dobré), protože sám v životě nic nedokázal? Je vůbec násilí ať již fyzické nebo mentální řešením?

Nejlepší odpověď
Lucijej

V žádném případě.

Já to řeknu z vlastní z kušenosti…když jsem něco procedla, co se tátovi nelíbilo, tak k tomu přistupoval stylem " já to z tebe vymlátim" a efekt? Čím víc mě řezal, tím víc jsem vzdorovala. Už prostě z principu. Nevidím důvod, proč by si kdokoliv na mě měl vynucovat z pozice síly. Nikdy nepochopil, že výprask pro mě není trest. U mě to vždycky bylo jen nutné zlo a to o mě přerazil několik vařeček.

Další odpovědi
Damiana

Ano, klidně i tvrději pokud to vede dítě k sebedisciplíně

Jsem toho názoru, že dobře trefená facka ve správnou dobu je tisíckrát lepší, než zbytečný hodinový výklad.
Mírněji – tato varianta mi přijde slabá – co je to vážný přečin, jak k němu mohlo dojít ? – nabízí se selhání výchovy.
Tím, že jsem dala variantu Tvrději, nemám na mysli dril a týrání, ale naprosto jasná pravidla a pravomoci nejen rodičů, ale i dalších vychovatelů – zejména učitelů. Nestane se pak to, že potomci budou díky benevolentní výchově a modernímu kultu dítěte, fyzicky napadat vlastní rodiče (i prarodiče, učitele atd.) a páchat násilnou trestnou činnost. Když budou mít děti úctu a přirozený respekt ke své rodině (ale i ta se podle toho musí chovat a jít příkladem), není co řešit.
Diktátor je pak zbytečný – jak by řekl Igor Hnízdo. 🙂

Drap

V žádném případě.

V žádném případě bych neodpověděl v žádném případě. Nemám jinou možnost. Celá tato anketa mi připadá v naší kultúře jako uplně blbá. Divím se, že ty, který se snaží prosazovat a uznávat vědu, něco takového zplodíš.

iceT

Ano, ale jen mírně za vážné pročinění a aby to vedlo dítě k sebedisciplíně

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/fyzicke-tresty-kdo-bije-sve-dite-tak-ho-prece-nemuze-mit-rad

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=trest%C3%A1n%C3%­AD%20d%C4%9Bt%C3%AD

Rodiče,co bijou svoje potomky pro sebemenší prohřešek jsou tyrani.Protože děcko dostane špatné vysvědčení není jen chyba dětí,ale především chyba rodičů,když nejsou schopní celoročně kontrolovat školní výsledky nebo nemají na svoje děti čas.Potom to dopadá tak jak to dopadá.
To,že někdo zamlada chlastal,kouřil a vymetal tančírny,nezna­mená,že v budoucnu bude nezodpovědným rodičem.To,jak kdo vychovává svoje děti je každého věc,pokud uzná pár facek za dobrou metodu,tak proč ne.Klidně bych zvolila i třetí variantu.
Dříve nikomu tresty nevadily,i učitel měl právo potrestat neposlušné žáky,a proto je dnešní mladá generace tam,kde je.Bohužel.

arygnoc

Ano, klidně i tvrději pokud to vede dítě k sebedisciplíně

Doplňuji:
škoda rany, ktorá padne vedľa.
a že by sa do niektorých výrastkov tých rán zmestilo.

Čakám, kedy konečne niekto vynájde materiály, ktoré sa dokážu brániť (fyzicky), hneď by som z nich nechal postaviť napr. zastávky MHD, smetné koše, múry, a mnoho iného, čo vandalom nedá pokoj.

Jasnačka, keď nepomôže facka, tak treba siahnuť po remeni.
Niekedy sa už dnes s obavami idem prejsť po Prahe v noci (ešte že to nie je tak často, a asi sa to netýka len veľkých miest).

dudu

Ano, ale jen mírně za vážné pročinění a aby to vedlo dítě k sebedisciplíně

Metla vyhání děti z pekla.

Alesh

Ano, ale jen mírně za vážné pročinění a aby to vedlo dítě k sebedisciplíně

Věčné, vděčné téma. Kolikrát se o tom již blábolilo v televizi? Kolikrát si na tom kdejaká Dežomila snažila přihrát politické body?
Můj názor je, že je to celý úplně nesmyslně nafouknutý. Kolikrát v těch debatách patlají diskutující do sebe fyzické trestání a týrání. Pokud někdo vyloženě týrá, pak mu v tom žádný další zákaz nezabrání. Většinou aktivistický ženský vehementně brání používání fyzických trestů, když jsem pak ale poslouchal, co tedy mají podle nich rodiče používat, tak ty rady byly kolikrát i dost úsměvné. Např. jistá chytrolínka radila, že se má dítě chytnout za ramena a zatřást s ním. A to není fyzický trest? A není to náhodou nebezpečnější (např. pro krční páteř dítěte) než plácnutí přes zadek, kde riziko nějaké fyzické újmy neexistuje? Nebo navrhují psychické tresty, no nevím, já tedy lépe snáším krátkodobou fyzickou bolest než nějaké dlouhodobé psychické vypětí. Pochybuju, že u dětí je to naopak.
Podtrženo sečteno, pokud někdo chce být vegetariánem, tak ať mi to necpe, já mu taky necpu, ať jezdí na kole. 🙂 Myslím, že dokážu vychovávat děti dobře, kvalitně a nehodlám se zříkat určitých výchovných metod, ač je třeba nikdy nepoužiju. Plácnutí přes prdel ještě nikomu neublížilo … a kolikrát to již ledacos vyřešilo.

Protiva

Určitě ano a kvůl jakékoli blbosti, ale sebedisciplína dítěte je mi ukradená.

Doplňuji:
Zakázané ovoce podle Genesis.
Eva vzala z jeho ovoce a jedla. Dala také svému muži, který byl s ní, a on jedl.
16 Tehdy Hospodin Bùh řekl Ženě:
Velice rozmnožím útrapy tvého těhotenství:
bude rodit děti v bolesti.
Bude prahnout po svém muži, ale on nad tebou bude panovat.
17 Adamovi řekl:
Protože jsi poslechl hlas své ženy a jedl jsi ze stromu, který jsem ti zakázal se slovy:
Nejez z něho, bude kvůli tobě země zlořečená a budeš z ní jíst s útrapami po všechny dny svého života.

Je Bůh snad špatný stvořitel? Vyhnal Adama a Evu ze svého ráje. Vyhladil Sodomu a Gomoru. Poslal potopu na celou zemi. Způsobil zmatení jazyka. Atd.

Žádný výchovný prostředek v tom nebyl. Vždy se jednalo o pocity stvořitele.

Takže milí rodiče, dejte dětem pravidla, podle kterých je budete trestat. Od boha si příklad neberte, protože trest smrti by se dětem nelíbilo.

Skeptik

Mimochodem, jak je možné, že pro poslední možnost se vyslovilo mínus jedna procent respondentů a 101 procent pro zbytek? IMHO programátor tohoto serveru by se měl trošku seznámit s číselnými datovými typy a jak je počítač zpracovává.

Skeptik

Problém je v tom, že jsem si všimnul, že někteří sice prosazují tělesné tresty, na druhou stranu nijak nemotivují své děti, aby něčeho dosáhli, protože sami ničeho nedosáhli. Tvrdím, že takový trest má smysl, pokud je prospěšný samotnému dítěti a pro jeho budoucí kariéru. Pokud rodič kašle na kariéru svého dítěte a trestá jej jen kvůli dodržování společenských norem, pak je někde něco špatně. Dítě pak žije ve stresu, depresi, bez motivace a časem akorát může získat odpor ke společnosti jako takové.

Skeptik

Jak pak takové dítě může mít své rodiče za vzor? Těžko. Pokud samo něčeho dosáhne v budoucnu, pak spíše bude mít za vzor vzdělaného člověka ze svého oboru, ke kterému má respekt.
Asi těžko může mít respekt k rodičům, kteří chlastají, kouří nebo jejich celoživotní zábava je čtení katalogů ze supermarketů a sledování televizních emocionálně-propagandistických oblbováků.

Skeptik

Drap: Máte nějaké konkrétní připomínky nebo argumenty k mému příspěvku? Co je nevědeckého na tom, že rodiče bijí své děti nebo nebijí? Mluvím-li ze své experimentální zkušenosti, tak jsem domácí násilí zažil a vůbec to nebylo příjemné, tudíž bych byl rád, abyste upřesnil svůj konkrétní požadavek na zlepšení kvality mého příspěvku. Nebo je snad toto téma tabu?