Rokio

Dopustí se člověk podvodu, když něco neudělá schválně a ještě si svým jednáním uškodí?

Karetní hra Uno mi moc nejde. Někdy udělám při ní neúmyslně něco, co nemám, ale většinou si tím činem sám sobě uškodím.

Je to vůbec podvádění, když:

A. neudělám to schválně
B. většinou si skutkem uškodím

Odpovědi
Filip84

Trestné činy jsou trestné pouze v případě úmyslného zavinění, tedy až na tzv. nedbalostní tr.činy. Úmysl, dolus directus et dolus indirectus, Ti byl právě vysvětlen.

Jak se, tedy, můžeš dopustit podvodu, pokud nejednáš ani v nepřímém úmyslu?

Z morálního hlediska?

Nedodržuješ pravidla, přitom víš, že to je proto, že to neumíš: buďto jsi na to blbý, a člověk nemá dělat, na co je blbý, a nebo jsi líný, no a hůl lenost vyhání, neb se to osvědčilo.

Ale je to hra, a pokud nehrajete o prachy, tak ten, kdo s Tebou hraje, tak asi ví, že jsi na to lopata, a asi mu to nevadí, protože jinak by to s Tebou nehrál, ne?

Takže: není, je to Schlamperei, to ale není podvod.

rrihamirek1

Nedopusti – nenaplni skutkovou podstatu trestneho cinu podvodu dle ustanoveni § 209 TZ. a to konkretne nenaplnenim objektivni stranky tohoto cinu:

„sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou“

Takze vylozenim nespravne karty, navic pokud se nehraje o penize (a pokud o penize, dle ustanoveni musis zpusobit skodu NIKOLI NEPATRNOU, tedy 10 000 Kc a vice), se nedopustis trestneho cinu, byt i pokud bys to udelal schvalne. Dopustis se maximalne podvodu ve smyslu nejakych etickych mravu.