Rohlik

Proč jsou dopravní značky na Slovensku velikostně větší než v ČR?

Byl jsem na Slovensku a zaregistroval jsem, že dopravní značení ma o něco větší velikost, než je zvykem v ČR. Proč to tak je? Vzniklo to až pod rozpadu Československa?

Dopravní značky na Slovensku jsou velikostně větší, proč?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Mohu jen uvažovat, větší značky, lepší viditelnost. Možná i kvůli odlišení, že jde o jinou zemi.

Něco k historii dopravních značek.

"První výstražné dopravní značky byly zavedeny v Československu od 1. listopadu 1935. V květnu 1938 byly zavedeny dopravní značky a signály pokrývající již celou škálu významů. Od 1. listopadu 1939 bylo barevné provedení výstražných dopravních značek v Protektorátu Čechy a Morava změněno do nynější podoby. Při dalších změnách postupně přibývaly nové druhy značek a u některých se měnilo jejich provedení.

Po rozdělení Československa byly v České republice zavedeny dvě nové dopravní značky a dva nové signály v roce 1997, na konci ledna 2001 byla původní federální vyhláška nahrazena novou, českou, která pak byla několikrát novelizována. Na Slovensku byly dopravní značky rovněž zavedeny novou slovenskou vyhláškou a přečíslovány."

https://www.za­volantem.cz/do­pravni-znacky/

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dopravn%C3%AD_zna%­C4%8Den%C3%AD_na_Slo­vensku

„Technická norma stanoví též povolený rozměr dopravní značky. U dopravních značek trojúhelníkovitého tvaru jsou to tři typy rozměrů: 700, 900 a 1250 mm (délka strany trojúhelníku) a u kruhových značek může být průměr značky 500, 700 nebo 900 mm“

Proto mohou mít na SK větší rozměr.

U nás je to dané vyhláškou, takže určitě i na SK.

Vše o dopravních značkách si můžete přečíst v odkaz

https://www.au­toweb.cz/plat­nost-dopravnich-znacek/

Další odpovědi
Arne1

Možná usoudili, že to více prospěje bezpečnosti silničního provozu než naše malé. Takových bezpecnostnich vylepšení je na silnicích v zahraničí hodně, nad BESIP to ale nezajima

ivzez

Je dáno různými předpisy ČR a SR.
__

PS:
Co podle Vás znamená spojení „velikostně větší“?
Podle mne by stačilo jenom „větší“. (–:

Kryšpín

Arne1, BESIP hlavně zajímájí mlaďoši a staroši co na ně vymyslet, jak je přiškrtit, nikoliv zlepšit turbo autoškoly, opravu silnic, převést nákladní dopravu na železnice a pod.