Zvidatel

Doporučujete zajít na vyšetření s čepy na mandlích?

Mám dlouhodobě čepy na mandlích, jsou to roky, co je mám. Už asi tak 6 let, možná i víc. Loni jsem byl na vyšetření u své obvodní doktorky, provedla výtěr a poslala voztrky na analýzu. Prý to není nic vážného a ještě při vyšetření mi řekla, že čepy samy zmizí, když si je nebudu vymačkávat. Já si je nevymačkávám a stále je mám. Navíc to sprovází prakticky neustálý zápach z úst, přesněji z těch mandlí, který se snažím maskovat častým žvýkáním žvýkaček. Na internetu jsem se dočetl, že to může být příčinou i časté únavy a nějaké závažnější nemoci. Nic jsem s tím nedělal, protože doktorka tomu nepřikládala důležitost, ale mě už to štve a nechal bych si ty mandle vytrhnout, kdyby to šlo.

Myslíte, že je to problém, který je třeba řešit a měl bych zajít na důkladnější vyšetření? K obvodní rozhodně nechi, výsledek by byl stejný jako minule, ”vono to samo zmizí.” Kam s tím vlastně zajít, na ORL, ušní nosní, krční?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já bych to nepodceňoval. Osobně jsem zažil, že jsem měl od dětství časté angíny, je to vlastně trvalá infekce, která neustále ohrožuje tvé zdraví. Skončilo to tak, že když jsem byl na vojně, tak jsem se ocitl v ÚVN Praha (kvůli jinému problému), tam si toho z anamnézy všimli a bez rozpaků mi ty mandle vyškubli. A do dneška mám pokoj. Moc příjemné to ale nebylo, ani ne tak kvůli samotnému zákroku, ale kvůli tomu, že jsem nejmíň týden potom nemohl polykat a tak mě krmili kapačkami. Obecně platí, že čím později se mandle odstraní, tím je to horší. Doporučuji s tím zajít k dobrému specialistovi ORL. Možná to opravdu nic vážného nebude, ale jisté riziko tady je. Ani odstranění mandlí není bez rizika.

Další odpovědi
marci1

Po takové dlouhé době rozhodně co nejdříve navštivte lékaře, nejlépe ORL. 🙂

Čepy na mandlích jsou jen příznakem různých onemocnění a nikoli nemoc jako taková. Pro zjištění správné diagnózy je nutné navštívit lékaře, který provede další vyšetření (fyzikální vyšetření krku a celého těla, vyšetření krve, moči a případně také vyšetření zobrazovacími metodami – rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk).

https://cs.me­dlicker.com/1756-cepy-na-mandlich

PetraB78

Přičina není známá, ale můžou v tom hrát roli mléčné výrobky. Jediný řešení je vytržení mandlí nebo laserová kryptolýza, pokud nechceš odstraňovat ručně. Není pravda, že zmizí samy, naopak. Pokud nebudeš odstraňovat, budou se furt zvětšovat. Hodně informací o tom je v této knížce o zápachu z úst https://www.zapach-z-ust-ebook.cz Doporučuju nastudovat

Edison

To je zcela zbytečný. To si odoperuješ sám…

Zvidatel

Já jsem v mládí prodělal několik angín, měl jsem několik streptokoků, byl jsem na to velmi náchylný, často mě bolelo v krku. Teď už mě třeba roky nebolelo v krku ani nebývám moc nachlazený. Jediné, co pořád mám jsou ty čepy. Ale ony prý nesouvisí s angínou.
Díky. Asi s tím zajdu na to ORL.