orestez

Domácí pěstování zeleniny je tak drahé kvůli vodnému a stočnému?

Do
mácí pěstování zeleniny je tak drahé kvůli vodné a stočné? Když v sezóně 8 měsíců zaléváme z vodovodního řadu a m³ stojí 90 korun, rostliny spotřebují denně 6 L vody. Tak jsem spočítal spotřebu 1464 L, a 2 nebo 3 kila vypěstované zeleniny pak vyjde na 130 korun. Když k tomu připočteme náklady za směs zeminy asi 15 kg a hnojivo, tak jsou výhodnější ceny za zeleninu v obchodě.
Jak to máte vy, třeba s vlastní studnou a zahrádkou, vyplatí se věnovat námahu?

Nejlepší odpověď
Miloslav

Je rozdíl pěstování zeleniny ve městech a na venkově. Na vesnici máme vodu pomalu zadarmo, jednak deštovou, tak z vlastních studní. Zeminu máme svoji, směs máme z kompostů, a hnojíme hnojem. A nakonec máme zeleninu zadarmo, nemusíme kupovat, jenom to chce nebýt líný a pracovat.

Další odpovědi
autacek

2–3 kila vypěstované zeleniny je zhruba jedno rajče nebo jedna okurka. Nicméně že bys lil každý den 6 litrů vody do 15 kg zeminy, se mi nezdá, to by se ti utopilo, takže někde je v těch výpočtech drobná chyba.

orestez

Nakoupil jsem přes 12 kg zeminy, něco je ještě navíc. Samozavlažovací truhlíky do kterých liji vodu, do mají knoty. Něco roste už ze zimy v kyblíkách. Jsou to kozí nebo beraní rohy. Výnos skoro žádný.
Rajče bych oželel. Čekat půl roku na 1.

autacek

V tak malých truhlíkách nic rozumného nevypěstuješ. Nicméně pokud si tam dáš místo zeleniny muškáty, budeš je muset zalévat též.