Kelt

Dokážete ještě dnes recitovat nějakou báseň, kterou jste se učili ve škole?

Nevím proč, ale napadly mne verše z Křestu svatého Vladimíra od Karla Havlíčka Borovského -
Pro nic za nic robotovat /nevěděl bych věru atd.
No znám i některé básně z Kytice a další. A jak jste na tom vy? A čím je to delší doba, kdy jste opustili školu a vy si pamatujete ještě dnes, tak klobouk dolů. Tak jak vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Verše z Nerudových Kosmických písní

„Vzhůru již hlavu, národe,
k nebi své zdvihni oči,
jsou tam i malé hvězdičky,
kol nichž se velké točí … “

Část jsem vložila jako otázku – dnes symbol EU -" jsou tam i malé hvězdičky, kol nichž se velké točí …"

Vzpomínám, že od Nerudy jsem uměla z každé jeho sbírky nejméně jednu báseň. Všechny neumím už celé, ale některé verše ano.

„Srdce to lidské — ach bože, přebože —
za zlobu móže snad, za lásku nemóže! “

„A kdyby byla snad
svázána v uzlíčku,
přec bych ji miloval
tu drahou matičku.“

Další nebudu uvádět, i když mezi ně patří úryvky z básní, např. Maryčka Magdónova, Dědova mísa, některé epigramy, Balada o očích topičových atd. , Hrubína, Skácela, Neumanna atd.

¨

Další odpovědi
led

Oj, mor ho, detvo môjho rodu… Nemôžem povedať, že školské básne si pamätám, ale ich časom skryté slová sa mi zjavia v mysli, keď ich je potreba. Občas nimi prekvapím aj samu seba, napríklad, keď mi v spomienkach na naše boje za slobodu v dávnych časoch nájazdníkov vychádzajúceho slnka a votrelcov mesačného svitu tieto slová prichádzajú s mečom v ruke

Kepler

Alespoň úvodní sloku:

Petr Bezruč – Ostrava

Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem
sto roků kopal jsem uhlí,
za sto let v rameni bezmasém
svaly mi v železo ztuhly

Nikdy jsem nepochopil, jak mohl dotyčný havíř kopat uhlí sto roků a jak mohl mít v rameni bezmasém nějaké svaly, které mu v železo ztuhly. Jo, a proč si bral do práce chléb s uhlím, jak se píše později?

A Borovského epigramy? Nejvíc se mi líbil dodnes platný:

Nechoď Vašku s pány na led
mnohý případ známe
že pán sklouzne
a sedlák si nohu zláme

Nebo tak nějak. Jinak jsem povinné básničky školou uložené upřímně nenáviděl. Zato Ovidia jsem miloval.

Pepa25

Desítky. A nejen ty „povinně naučené“, básně jsem četl a často si aspoň kus zapamatoval i později. Občas bavím osazenstvo večírku, zvlášť když jsem pod vlivem a přejdu na cizí jazyky (nejen obligátní ruštinu – Dopis Taťány Oněginovi by asi dali mnozí – ale také třeba polštinu, pamatuju si kus Pana Tadeáše nebo třeba začátek The Raven od Poa).
Mezi má nejoblíbenější básně patří Strážce majáku od J. Préverta a České moře od Jiřího Žáčka.

Dochy

Poštovní schránka na rohu ulice
to není nějaká lecjaká věc,…

Zemřela matka, do hrobu dána,…

Šisju siju si botičky
do sucha i do vodičky
Sviť měsíčku sviť,
já mám holou…

RyuzakiKate

Gymnázium jsem opustila v r. 2013. Pamatuji si akorát stokrát omílaný začátek Máje:

„Byl pozdní večer – první máj,
večerní máj byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.“

K předpotopním dílům K. H. Máchy se vyjadřovat nebudu, protože by to bylo na samostatnou kapitolu. Nejsem příliš velký fanoušek recitování ve školách, protože ne každý má v sobě dar přednášet s citem a ne jako říkanku z první třídy. Navíc, jak jsem tehdá vnímala, spousta dětí neumí ani pořádně číst text – neví, kde dělat pauzy, a že otazník a opravdu znamená otazník. Pro mě bylo to memorování celkem otravné, když se mi báseň nelíbila. Raději bych nechala vybírat děti básně sama třeba z učebnic aktuálně studovaného ročníku…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Když už jsem u těch školních, schválně, kdo by dal aspoň první sloku, autora a název u těchto:
„Za trochu lásky …“
„Krásná jako kvítka …“
„Znám křišťálovou …!
a jako bonus (u té nevím, jestli se učí běžně povinně)
"Viděl jsem hory …“

Dochy

Manželka to dala… U jedné si nebyla jistá autorem ale i tak uhodla.

led

Pekný mix. V tomto spojení má dokonca aj myšlienku. Manželka to má za 1 a vy za opisovanie… no budiž…

Dochy

😉 Náhodou to bylo vše poctivě z paměti. A to jsem ještě mohl přidat benzínovou studánku…

led

Dochy, to čubrním 🙂

led

Kepler, Kepler, co tak vyhledat si slovo „symbolika“?
„Již na sta léta sleduji ty činy jména slávy ctibažné
nebes dotýkající se půlmilénia hvězdopravce
co den za dnem na zdi stránky zvídavé a všetečné
užívatel zvíce se jeho svatým jménem Kepler činí“

Má slová zde výše taky nejsou přesná, jsou pouze symbolická, jako u Bezruče