DoTazatel

Dokáže mi někdo laicky vysvětlit, jak přesně může nastat světová krize kvůli propadu akciím na burze?

Co se stane (s těmi akciemi/penězi), to se jakoby všechno znehodnotí, všechny akcie ztratí svou hodnotu a klesnou na minimum. Jak to celé funguje, ten proces?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nedokáže, jednoduše proto, že to je „trochu jinak“. Zhroucení akciového trhu není příčinou krize, je to pouze snadno viditelný DŮSLEDEK méně zřetelných, zato však určujících příčin.

Podobně jako když někdo skočí z 20. patra na asfaltové parkoviště. Je na kaši, všude samé krvavé skvrny atd. Vyvodíš snad z toho, že dotyčný zemřel na to co vídíš, tedy na krvavé fleky?

Pokusím se ti to VELMI zjednodušeně objasnit na té krizi z roku 1873. Zakladatelská „železniční horečka“ z předchozích let vyvolala ohromnou poptávku po hutnických produktech (kolejnice). Hutnictví mělo skvělé kšefty, ceny akcií oceláren letěly nahoru v očekávání tučných výnosů. Jenže pak se ukázalo, že jednak nejsou finance na tolik železničních projektů a veskrze jich ani není tolik potřeba. Ergo prudký propad zájmu po hutnických produktech (kolejnicích), z toho plynou nižší zisky hutních podniků (konkurence, snaží se prodat vyrobené a alespoň udržet výrobu). Nižší zisky = nižší akciové výnosy > propad ceny akcií.

V situaci, kdy hutní podnik NEMÁ odbyt (nikdo nechce koupit jeho kolejnice), tedy nevytváří zisk a nejsou ani vyhlídky na zlepšení (přesto pochopitelně nutně MÁ náklady a aby se vůbec udežel, tak se zadlužuje), o jeho akcie nikdo nemá zájem, jejich tržní hodnota prostě nevyhnutelně padá . A na burze si s takovými akciemi můžeš tak akorát víš co. ;) Ty bys snad koupil akcie, které ti nejen že nevydělají, ale slibují, že se stanou bezcenné? A pokud bys je již měl, tak bys koukal se jich RYCHLE zbavit! Ostatní jakbysmet a z toho plyne veliký převis nabídky akcií, který následně vede k DALŠÍMU snižování jejich tržní hodnoty (snažíš se prodat za každou cenu dřív, než budou bezcenné).

A protože ekonomika je provázaná, tak na propad hutnictví bude reagovat např. i hornictví/těžba uhlí. Když ocelárna nevyrábí (protože nemá odbyt), NEPOTŘEBUJE uhlí a důlní podniky přijdou o svůj odbyt, ergo bude následovat to samé, POKLES zisků/ceny akcií. A to samé v dopravě (která musí to uhlí z dolů přemístit do hutí, ale když nemá co přepravit…) atd. atd. napříč celým hospodářstvím.

No, snad jsem to podal srozumitelně. ;)