annas

Dojde-li člověk s poctivostí nejdál, slušnost ho dovede do nebe, je správné ho poslat pryč s přáním „čest poraženému“?

Dobrá rada nad zlato od toho, jemuž přinese nějaký zisk.

Pohled na stará úsloví v jiném kontextu …

Nejlepší odpověď
Drap

Možná ano, možná ne. Otázka je ošemetná. Spojovat stará úsloví, většinou neznásobí jejich význam a pozitivitu. Dnes musím říct že je asi správné ho poslat pryč a přát čest poraženým. Takto to dnes ve světě funguje. Před pár lety, kdy ještě slovo člověka platilo a podání ruky nahradilo plnohodnotně smlouvu od právníka bych zcela jistě odpověděl opačně.

Další odpovědi
zjentek

Ann, otázka je v kontextu s teoretickými událostmi jejího obsahu příliš jednoduchá, tázaná problematika tedy přesahuje složitost otázky, tudíž existence odpověďi nebude nikterak existující ;)
Dobrá rada nad zlato od každého, jenž… ;)

ivzez

Mně ta otázka přijde nesrpzumitelná.

Dojde-li někdo nejdál nebo do nebe,
zasloužil by si spíše gratulaci, ne?

A „dobrou radu nad zlato“ znám v jiném významu…

annas

Ad ivzez,

jde samozřejmě o nadsázku, ironii, ukázku tohoa, jak se dají brát úsloví doslovně i v jiném kontextu či významu.

Dobrá rada nad zlato je dobrá pro jedince, který se zbavuje lidí a posílá je pryč a mluví o cti.
Proč se zbavuje poctivého a slušného?

Místo toho, aby slušní lidé uspěli, občas se jich někdo zbavuje …