Lukoo.

Můžu jako státní policista pronajímat byty?

Dobrý večer

Nejlepší odpověď
Bobek 2

§ 48 zákona 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sbo­rů:

  • (2) Příslušník může vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle tohoto zákona pouze se souhlasem služebního funkcionáře.
  • (4) Souhlas služebního funkcionáře podle odstavce 2 se nevyžaduje pro i) správu vlastního majetku.

Správa vlastního majetku dle Nejvyššího soudu ČR není podnikáním. https://www.e­pravo.cz/top/sou­dni-rozhodnuti/spra­vavlastniho-majetku-55291.html

Předpokládal bych, že pronájem je jedním z běžných výkonů správy majetku. Tedy bych si to vyložil tak, že své byty pronajímat může. Ale kdyby těch bytů za tím účelem skupoval příliš mnoho, tak by v tom možná už někdo znaky podnikání mohl vidět.

Další odpovědi
annas

Upřesňuji část odpovědi uživatele Bobekl 2, citoval starý zákon, i když se nezměnil, ale důležitá je akltuálnost zákona.

ZÁKON
ze dne 12. června 2019,
kterým se mění zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů

48, (2)" Příslušník může vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle tohoto zákona pouze se souhlasem služebního funkcionáře.

(4) ) Souhlas služebního funkcionáře podle odstavce 2 se nevyžaduje pro

  1. správu vlastního majetku; touto správou se rozumí rovněž činnost vykonávaná v rámci členství v řídících nebo kontrolních orgánech bytového družstva nebo společenství vlastníků jednotek, jehož je příslušník členem."

http://www.sa­git.cz/info/sb19163

"Půjde u vás o příjmy z pronájmu z vlastního majetku podle § 9 zákona o dani z příjmu. Takže byste měl podávat daňové přiznání, samozřejmě podle toho, jaké výše budou vaše roční příjmy dosahovat.

https://zakony­.kurzy.cz/586-1992-zakon-o-danich-z-prijmu/paragraf-9/

annas

I když se znění zákonů nemění, Bobekl 2 citoval původní zákon a jako obvykle nevložil zdroj.