AntonínS

Může mě učitelka vykázat z vyučování za několikaminutový pozdní příchod? Smí se to vůbec?

Po tom co jsem přišel opožděně na vyučování se mi dostalo rozkazu abych opustil třídu, opustil jsem třídu a o chvilku později se do ní pokusil vrátit ale výsledek byl stejný. Zajímalo by mě jestli učitelka jakožto zaměstnankyně má právo tohle udělat a zda je v tomto případě vhodné podat stížnost řediteli, případně inspekci.

Nejlepší odpověď
annas

Četl jste školní řád? V něm jsou uvedená práva i povinnosti žáků a učitelů.

„Základní povinností žáka je docházet do školy pravidelně a včas podle stanoveného rozvrhu hodin a zúčastňovat se výuky všech povinných předmětů.“

Učitel může žáka vykázat z hodiny, jak je uvedené ve vyhlášce ministerstva školství. Mělo by to být i ve vašem školním řádu.

Proč si chcete stěžovat? Přišel jste pozdě, i když máte chodit včas.

Jde jen o váš pohled. Nemůžeme posoudit, zda šlo o první vaši nedochvilnost, proč učitelka nepřijala vaši omluvu, co se událo ve třídě atd.

Pokud nejste zletilý, tak by se měli vaši rodiče na učitelku obrátit, případně na třídní, dovědět se, proč se tak stalo..

Ale hned psát stížnost? To považujete za řešení?

Pročtěte si školní řád jedné střední školy., strana 21, bod d), dovíte se víc.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Chrtk6gL_-gJ:www.skolahos­tivar.cz/asset­s/download/skol­ni-rad-1-9-2017.pdf+&cd=7&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Další odpovědi
Arne1

Podle toho co píšeš se mi zdá, že jsi nakráčel do třídy a svalil se do lavice.
Za mých mladých let byl postup jiný: opatrně vejít, pozdravit, jít k učiteli s omluvou a vysvětlením.

Kelt

Setkal jsem se s podobnou situací. Jednalo se o přednášku. Přednášející přednášel a postupně přicházeli další studenti. Jeden se usadil, kývnutím hlavy ho pozdravil, ale přednášející daného studenta vykázal ven. Je sice pravda, že byl poslední z příchozích, ale žádný jiný důvod tam nebyl.
V tvém případě může být spousta faktorů proti tobě. Co bylo hlavní příčinou, že tě učitelka vyhodila: Tvé oblečení, chování a pod. Pokud jsi problémový žák, měl by ses zamyslet a změnit, pokud je učitelka na někoho zasedlá, mělo by se to řešit. Kdysi bývaly třídnické hodiny, kde se daná problematika mohla řešit. Měl by ses jí zeptat, proč tě vyhodila a co jsi udělal špatně, že se jí třeba omlouváš, ale chceš vědět, čeho se příště vyvarovat.