Gogen

Musí zaměstnavatel vyhotovit a předat zaměstnanci záznam o pracovním úrazu, i když ho neuznává?

Nejlepší odpověď
led

"Pracovním úrazem je poškození na zdraví zaměstnance nebo jeho smrt při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Dle § 105 odst. 1 Zákoníku práce musí zaměstnavatel vyšetřit příčiny a okolnosti vzniku každého pracovního úrazu.
Státní úřad inspekce práce » Hlášení pracovních úrazů http://www.su­ip.cz/hlaseni-pracovnich-urazu/
Citujem:
"Zaměstnavatel vyhotovuje záznamy a vede dokumentaci o všech pracovních úrazech, jejichž následkem došlo:

  1. ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny, nebo
  2. k úmrtí zaměstnance.

Jedno vyhotovení záznamu o úrazu předá zaměstnavatel postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného pracovního úrazu jeho rodinným příslušníkům (oprávněné osoby).
Zaměstnavatel je povinen ohlásit pracovní úraz a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím."

PS:
Mnohí zamestnávatelia sa toto snažia obísť a vykonávajú nátlak na zamestnanca, aby netrval na pracovnom úraze.

led

Prepáčte, prosím…
Z citácie mi vypadol odkaz
JAK POSTUPOVAT PŘI VZNIKU PRACOVNÍHO ÚRAZU
http://www.pracovni-uraz.cz/postup-pri-odskodneni-pracovniho-urazu