Simona p

Pomůžete určit určit slovesný vid u těchto sloves?

Kladla, vylezu si,bylo nakazováno,ne­napadne,viděl,zrychlo­vala by,rozhlédl se,vypravovala. Předem moc děkuju za odpověď.

Dobrý den mohl by mi prosím pomoct určit slovesný viď u těchto sloves?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste na to přijít sama.t.Úkoly nevypracováváme, přece byste nechtěla přijít k hotovému.

Uvědomte si, že slovo nedokonavé vyjadřuje děj,. který probíhá Tvoří budoucí čas pomocí slovesa být.
-
Stále kreslím obrázek. .

Sloveso dokonavé vyjadřuje děj ukončený, nebo který bude ukončen – tedy je dokonáno. Stane se jen jednou.

Ten obrázek jsem už nakresil, dokreslil atd. .

Další odpovědi
Edison

Jde o viD, nikoli viĎ. Stačí si uvědomit, jestli tvar slova sám o sobě vyjadřuje jde-li o činnost časově ohraničenou, nebo neohraničenou.

Např. budu dělat, dělal jsem… jdou vidy nedokonavé,

udělám, udělal jsem jsou dokonavé.

Mimochodem… co to je „bylo nakazováno“??? Dyk je to hrůůůůůůza!!!! Z politického slovníku… neosobní, bez odpovědnosti… Jestli někdo něco nakázal, tak to nakázal někdo. nikdy se tak nestane jen tak, samo od sebe.

Kelt

Tak domácí úkoly se flákajícím lenochům nedělají, ale u holky udělám vyjímku a poradím. Vid u sloves je dokonavý nebo nedokonavý
https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20131101­01-slovesny-vid-dokonava-a-nedokonava-slovesa
Musí být patrné, zda je děj ukončen, nebo trvá. Takže kladla je nedokonavý vid, nakladla je dokonavý a pod.