Avatar uživatele
Simona p

Pomůžete určit určit slovesný vid u těchto sloves?

Kladla, vylezu si,bylo nakazováno,ne­napadne,viděl,zrychlo­vala by,rozhlédl se,vypravovala. Předem moc děkuju za odpověď.

Dobrý den mohl by mi prosím pomoct určit slovesný viď u těchto sloves?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1480 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkuste na to přijít sama.t.Úkoly nevypracováváme, přece byste nechtěla přijít k hotovému.

Uvědomte si, že slovo nedokonavé vyjadřuje děj,. který probíhá Tvoří budoucí čas pomocí slovesa být.
-
Stále kreslím obrázek. .

Sloveso dokonavé vyjadřuje děj ukončený, nebo který bude ukončen – tedy je dokonáno. Stane se jen jednou.

Ten obrázek jsem už nakresil, dokreslil atd. .

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Jde o viD, nikoli viĎ. Stačí si uvědomit, jestli tvar slova sám o sobě vyjadřuje jde-li o činnost časově ohraničenou, nebo neohraničenou.

Např. budu dělat, dělal jsem… jdou vidy nedokonavé,

udělám, udělal jsem jsou dokonavé.

Mimochodem… co to je „bylo nakazováno“??? Dyk je to hrůůůůůůza!!!! Z politického slovníku… neosobní, bez odpovědnosti… Jestli někdo něco nakázal, tak to nakázal někdo. nikdy se tak nestane jen tak, samo od sebe.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Tak domácí úkoly se flákajícím lenochům nedělají, ale u holky udělám vyjímku a poradím. Vid u sloves je dokonavý nebo nedokonavý
https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20131101­01-slovesny-vid-dokonava-a-nedokonava-slovesa
Musí být patrné, zda je děj ukončen, nebo trvá. Takže kladla je nedokonavý vid, nakladla je dokonavý a pod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek