Rejkjavik

Dobrý den, jak se v Anglii nebo Americe pozná, jestli si tykají nebo vykají?¨

Nejlepší odpověď
quentos

K autackově odpovědi se ještě patří dodat, že prakticky jediným aspektem vykání je v angličtině užívání titulů Mr./Mrs/Ms/Miss + příjmení; nejde však o povinnost, pouze zvýšenou zdvořilost – dnes i když budete psát řediteli zeměkoule a začnete dopis slovi „Hi, John“ , nic se neděje.

Další odpovědi
autacek

Tykání poznáš zpravidla z toho, že si začnou říkat křestním jménem, resp. z kontextu. Jinak oni tak jako my mezi tykáním a vykáním nerozlišují.

V angličtině vykání neexistuje.

arygnoc

V británii ma ohromilo bežne používané oslovovanie krstným menom, ktoré sa u nás považuje i pri vykaní za troška dôvernejšie ako vykanie samotné, ako i oslovenie „drahý“ (Dear) napr. v úradnej korešpondencii, neraz i s titulom Mr./Mrs/Ms/Miss.

Za tykanie môžete určite považovať, ak sa vás dotyčný opýta, či vás môže oslovovať skratkou či zdrobnelinou mena.
Vykanie zdôraznite oslovením titulo Mr./Mrs/Ms/Miss.
Inak je to ty/vykanie.