ali

Poradíte, co znamenají v zásuvce označení L, PE, N?

Položte novou otázku *
Dobrý den, co znamenají v zásuvce

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

co znamenají v zásuvce označení L, PE,N, děkuji

Nejlepší odpověď
kodl67

L fáze
N nulák
PE ochranný vodič /zemnění/

Další odpovědi
annas

Odborná stránka , další v Google

https://disku­se.elektrika.cz/in­dex.php/topic,10234­.0.html

http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/ter­minologie-pro-elektricke-instalace-vodice-stredni-nulovy-nulovaci-neutralni-a-pen--13455

Terminologie pro elektrické instalace – vodiče: střední, nulový, nulovací, neutrální a PEN

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=L%2C+PE%2C+N%3F

Edison

Jern doplním Kodla:

L i N jsou vodiče PRACOVNÍ. Jde o to, že kdyby upadl N kdekloli na trase, může se na něm nebezpečné napětí.

Ještě je možná kombinace PEN. Už to samo ukazuje princip, kdy N je spojen se zemí u transformátoru (nakonec tak je distribuce i realizována a rozdělení se provádí až v rozvaděči u spotřebitele, zpravidla pro použití proudových chráničů, které jsou dnes již poviné. Za tomto rozdělení již NESMĚJÍ být PE a N spojeny!!)

klob1

Vše dobře osttaní
Ale jen, kde je toto? Citace: „použití proudových chráničů, které jsou dnes již poviné“ Záleží spíš z jaké normy a jakého roku. Vyhl.50 to jasně stanoví, kde a kdy použít chránič. Vždy je potřebné k jaké normě se to vztahuje, ale i okonostem.
A také proč se na to někdo ptá? Když vše je jasně dané, kdo tomu rozumí a má cos tím dočinění, tak ví. A kdo nemá co tam pohledávat, tak jej to nemusí vůbec zajímat. Pak to někdy dopadá, že se člověk nemůže ani divit, co lidé dokáží udělat. A kolikrát až kam zajít. Jinak nic proti, ale je to prostě tak.

Jukatan

Vodič L je označení fázového vodiče, který má napětí vůči zemi 230V. Vodič N je nulový vodič, který nemá žádné napětí vůči zemi, protože je spojen se zemí(lidově nazývaný nulák). Vodič PE je ochranný, který slouží pouze pro naši ochranu, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Pokud je spotřebič zapnutý, protéká vodičem L a N pracovní proud. Vodičem PE protéká jen když dojde k poruše izolace ve spotřebiči. U starších zapojení se vodiče PE a N spojovali a vznikl vodič PEN. V dnešní době se od tohoto propojení upouští a vedou se všechny tři vodiče samostatně. Hlavně nevěř odpovědi od „klob 1“, protože vyhláška 50 nemluví o chráničích, ale o povinných znalostech osob, u kterých dochází ke styku s elektrickýma zařízeníma buď jako obsluha nebo na nich pracuje. Celá vyhláška 50 je rozdělena na jednotlivé paragrafy –3 a 4 je pro laiky 5 a víš je pro elektrikáře.

Zdroj: Vyhláška č.50 z roku 1978

Edison

Klob: Co to meleš?? Vyhl. 50/78 Sb. vůbec nestanoví, kde se má nebo nemá použít chránič! Ta vyhláška vůbec nestanoví žádné technické podmínky! Tahle vyhláčka e vyhláška o odborné kvalifikaci pracovníků… Technické podmínky stanovují normy. A normy jsou platné a neuplatňuje se u nich zpětná platnost. Tzn., že podle časných norem realizované projekty v zásadě chránič předepisuje vždy. Nevím, co tumeleš za nesmysly. Pokud je nějaký projekt realizován dříve, podléhá předpisům platným v době realizace. Z toho plyne, že pokud bude prováděna OPRAVA starých věcí, bude chránič podle tehdejších předpisů, pokud půjde o reko s novou výchozí revizí budou chrániče podle aktuálních předpisů, tedy prakticky vždy.