Dmitrij

Dobrý den. Co znamenají slova:

1.žrát (pochybuji, že se to také hned od té katastrofy nevědělo – vůbec jim nežeru, že stále ještě dešifrují data z černých skříněk)
2.přenášet (těhotná žena)
3.táhnout (bioprodukty jsou výkřikem stravovací módy, ptáky však netáhnou, ti si radši klovnou do běžné pšenice)
4.přehoupnout se (z omluvy nameteného poslance:„Je mi strašně hanba. Normálně mi stačí jedna, dvě a vím, kdy skončit. Nepamatuji se, kdy se to přehouplo“.
5.slizoun
6.šmankote
7.čúúús
Děkuji moc.

Doplňuji:
Čús,Toruku. Máš pravdu,je to Kafka – Rozjímání nebo Proč někteří Češi někdy mluví a píšou tak,aby tomu čert rozuměl? Zdá se, že ten román je dost známý,neboť všichni ostatní odpovídající moje dotazy pochopili rovnou… Jinak budu Ti vděčný za jakoukoliv pomoc 🙂

Nejlepší odpověď
annas

  1. žrát – vůbec jim to neberu
  2. přenášet – matka nosí dítě déle než je termín porodu
  3. táhnout – ptáky nelákají
  4. přehoupnout – přetáhl své pití, napil se víc než snesl
  5. slizoun – člověk – odporný, hnusný
  6. šmankote – takové povzdechnutí, jemináčku, jejda

7.- čúúús – pozdrav, ale neznám přesně jeho význam

Další odpovědi
Bumbes

1 – zde to znamená „uvěřit něčemu“
2 – narození dítěte se vypočítává na určitý termín, pokud se porod oddaluje říká se tomu „přenášení“
3 – znamená to: zajímat, interesovat (jako v RU)
4 – zvrhlo se něco, něco se změnilo – zde to značí změnu z ovladatelného chování na neovladatelné ovlivněného pitím alkoholu
5 – neupřímný,neférový, slizký člověk (připodobnění nechutně uslintanému slimákovi)
6 – citoslovce údivu – podobné: ojéje, ajajaj, ajtakrajta, no toto, ježišmarja, panebože,..
7 – přátelský pozdrav z německého čus
Doplňuji:
7 – Tschüss = ahoj, na shledanou, čau,…

UniFly

1. Obecně je slovo žrát hovorovým a poněkud vulgárnějším synonymem slova jíst. Zde se jedná o přenesený význam: uvěřit něčemu, co je pravděpodobně lež. Příkladová věta by tedy mohla znít „vůbec jim nevěřím, že stále ještě dešifrují data z černých skříněk“. Podobně se dá použít také slovo „baštit“ nebo „skočit na špek“.

2.Slovo „přenášet“ se používá, pokud těhotenství trvá déle, než je předpokládáno/vy­počítáno. Více informací zde:
http://www.po­rodnice.cz/no­de/33224

3. synonymum „zaujmout“, „přitahovat něčí pozornost“.

4. Zde se jedná o změnu situace. Takto se dá toto slovo použít v případě, že srovnáváme stav na začátku se stavem na konci a potřebujeme přesněji určit čas, kdy došlo k zásadní změně. V příkladové větě se mluví pravděpodobně o alkoholu: typický průběh je, že člověk je čím dál více opilý, přičemž na začátku si plně uvědomuje své konání a na konci se chová způsobem, za který se pak na druhý den stydí. Po překročení jisté míry daný člověk nemá své chování plně pod kontrolou.
Jiná příkladová situace: představte si poctivého člověka, ze kterého se stane zloděj – také na začátku má jisté zásady, ale ty postupně po malých krůčcích opouští a nakonec se chová úplně jinak.

5. slovo označuje nějakého živočicha, myslím rybu nebo něco takového, častěji se ovšem používá v hovorovém významu:
je to muž, který se snaží ženy zaujmout způsobem, jenž těmto ženám připadá nevkusný a nechutný. Tento muž si vadu svého chování většinou neuvědomuje a domnívá se, že je atraktivní. Toto je většinou doprovázeno neupraveným vzhledem a pod. Jinak řečeno, to co on považuje za atraktivní a sexy (ve svém chování a vzhledu), to naopak ženám připadá odpudivé.

6. citoslovce, synonymum „jejda“ nebo „oops“. Někteří lidé to použijí, pokud se leknou nebo je něco náhle překvapí.

7. pozdrav, používaný především mládeží. Pokud se nepletu, žádný tvar tohoto slova se nevyskytuje v pravidlech českého pravopisu (nevím jistě). Každý si to napíše jak chce. Zde autor použil 3× „ú“ pro větší důraz.

barila

1.žrát – VĚŘIT
2.přenášet (těhotná žena)- POKUD TĚHOTENSTVÍ POKRAČUJE DELŠÍ DOBU PO TERMÍNU PORODU
3.táhnout – ZAJÍMAT
4.přehoupnout se – ZMĚNIT SE V …
5.slizoun – NĚKDO NEPŘÍJEMNÝ, ODPORNÝ
6.šmankote – CITOSLOVCE JAKO NAPŘ. JÉJE..
7.čúúús – POZDRAV ( ZMODERNIZOVANÉ AHOJ )

Toruk

Ahoj Dmitriji, Tvé dotazy, s těmi komentáři mi to připadá jako nějaký rébus od Fanze Kafky- hlava mi ty souvislosti nebere 🙂 „Přenášet“- těhotná žena; „táhnout“- bioprodukty… Chlape, nevím… je to od Kafky? Nebo z jiné dimenze? 😁 Rád bych ti pomohl, ale takthle jsem se s tím nesetkal… Možná je to z nějakého románu, který neznám… A možná- ač nejsi Čech- jsi víc vepředu, než já- Čech 🙂

anonym

PONDELI!, kdyz uz nekomu chcete poradit nebo jak vase prispevky nazvat, tak piste bez hrubek ,tady Dimitri se snazi nas jazyk pochopit, porozumet mu,vy urcite jste z tehle zeme a jeji jazyk nebudete evidentne ovladat nikdy!Ja sama za sebe VASE ODPOVEDI A OTAZKY BUDU IGNOROVAT!!

pondělí

PRAVDĚPODOBNĚ JSTE NOVÝ POSLANEC ZA VV A NEVÍTE SI RADY S KOLEGI,TO SE VSTŘEBÁ,ZA TY PRACHY.....

Dmitrij

S kolegY,pondě­lí,s kolegY. Život je krásný, pane,není Vám škoda si ho kazit zlostí?