kiki987

dobry den chtela bych se zeptat nevite jak je to kdyz jsem zamestana do 31.1.2014 nebude prodlozena smlova nyni od

listopadu jsem v pracovni neschopnosti do unora.Ale bylo mi ale receno od ucetni ze 1.2.2014 se musim nahlasit na uradu prace i kdyz mi neschopnost jde dal ze me skonci smlouva a nikdo mi nebude hradit zdravotni ze tam budu mit dluh prosim o radu zda se mam nahlasit na uradu prace v neschopnosti nebo az po neschopnosti protoze toto jsem jeste neslysela a take kdyz jsem jeste ani nepodepisovala ze zamestnani zadny papir o ukonceni pracovniho pomeru ke dni 31.1.2014.dekuji za radu
Doplňuji:
smlova byla uzavřena na dobu určitou od 1.8.2013 do 31.1.2014 a výpověď ani dohodu jsem sama nedaval

Nejlepší odpověď
ivzez

Za občany pobírající nemocenské hradí zdravotní pojištění stát
a v době nemoci Vás ÚP nemůže zaevidovat, protože v době
nejste uchazečem o zaměstnání.

Bude ale potřeba zajít na zdravotní pojišťovnu
a doložit, že pobíráte nemocenské (potvrzením od OSSZ).

Podklady pro výplatu nemocenského budete i po skončení
zaměstnání předávat bývalému zaměstnavateli.

K ukončení pracovního poměru bohužel uvádíte málo informací:

Jde-li o pracovní poměr uzavřený na dobu určitou nebo
pokud jste dala výpověď Vy, skončí zaměstnání 31. ledna
uplynutím sjednané/výpovědní doby bez ohledu na nemoc.

Obdobně pro dohodu o rozvázání pracovního poměru, v tomto
případě zaměstnání skončí dnem uvedeným v písemné dohodě.

Jde-li o pracovní poměr na dobu určitou, není potřeba nic
dalšího podepisovat. Obě strany vědí, na jakou dobu
pracovní smlouvu uzavřely, a kdy pracovní poměr skončí.

Pokud Vám dal výpověď zaměstnavatel,
a pokud budete 31. ledna stále v pracovní neschopnosti,
zastaví se 31. ledna běh výpovědní doby a pracovní poměr skončí
až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.

Pozor!
Odpověď Funny je špatná, tou se neřiďte!
Doplňuji:
Odkazy:
Úřad práce (v odkazu najdete mj., kdo se může zaevidovat):
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Zákoník práce, skončení pracovního poměru:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

  • Dva odkazy pro Vás i pro Funny

Zákoník práce, způsoby ukončení pracovního poměru:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4­.aspx#par48

Zákoník práce, dohoda o rozvázání pracovního poměru:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4­.aspx#par49

Další odpovědi
Funna

Abych se přiznala, úplně přesně nevím, jak se počítá posunutí výpovědi, ale v každém případě platí tohle:
Zákoník práce v § 53 stanovuje tzv. ochrannou lhůtu, ve které zaměstnavatel nemůže se zaměstnancem ukončit pracovní poměr výpovědí. Jde mimo jiné i o případ,kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti.
Jen přesně nevím, kolik dní bude běžet výpoveď po 1.2.2014…ale v každém případě, termín ukončení 1.2.2014 je neplatný a Vy se v každém případě ohraďte…pokud jste uzavřela výpověď dohodou, trvejte na prodloužení pracovního poměru…pokud tohle nezdůrazníte, může to zaměstnavbatel brát jako souhlas…tím pádem odpadá nahlašování na ÚP, na ten půjdete, až budete mít po nemocenské…
tady jsou odkazy
http://www.sbir­kazakonu.info/za­konik-prace/zamestnavatel-nesmi-dat-zamestnanci-vypoved.html
http://www.me­sec.cz/clanky/kdy-a-jak-nemoc-prodlouzi-vypovedni-dobu/
http://www.iu­re.org/14/89/po­radna/nemocen­ska-po-vypovedi-dohodou

Doplňuji:
tak to mění podstatně situaci…pokud je to na dobu určitou, tak se samozřejmě žádná další výpověď nepodepisuje a opravdu Vám končí smlouva, i když jste na nemocenské…a pokud netrvala v době „zaměstnání“ více jak 21 dnů, nemáte nárok ani na nemocenskou…

Funna

nechýápu odkaz „pro mě“, když je to odkaz na zákonník práce úplně stejný, jako jsme tam dala já…a platí,

Funna

nechýápu odkaz „pro mě“, když je to odkaz na zákonník práce úplně stejný, jako jsme tam dala já…a platí,

Funna

že sČLOVĚKEM NA NEMOCENSKÉ NEJDE ROZVÁZAT PRACOVNÍ POMĚR § 53…to, že má výpověď na dobu určitou, v otázce nebylo..

ivzez

Funno, napřed si něco nastudujte, naučte se číst dotazy a pak teprve odpovídejte.

Hned v nadpisu dotazu je zmíněné, že „smlouva nebude prodloužena“ – je tedy jasné, že šlo o smlouvu na dobu určitou.

A ohledně nároku na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (od 1. ledna 2014 už jen za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci) plus na nemocenské (od téhož data již od 15. dne nemoci) také doporučím seznámit se splatnou legislativou.

Pěkný den!

ivzez

Reakce na doplnění dotazu:

Pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na nemoc.
Není potřeba nic podepisovat.

Přesto bych doporučila sepsat vše, co jste od zaměstnavatele převzal,
a veškeré nářadí, náčiní, prostředky, … předat proti potvrzení na soupisu
(kopii můžete předat zaměstnavateli).

A jak uvádím výše, na nemocenské budete mít nárok i po skončení zaměstnání

  • až do konce nemoci nebo do konce podpůrčí doby.

Nezapomeňte se dohodnout se zdravotní pojišťovnou, co/jak máte doložit.
Připomínám, že změny je potřeba hlásit do 8 kalendářních dnů.

Na ÚP se zaevidujete až po skončení nemoci.