bandit

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi komatem a umělým spánkem? děkuji

Doplňuji:
můj kamarád měl úraz hlavy. Uvedli ho do umělého spánku, ale teď se jim nedaří ho probudit. Proto se ptám, jestli je možné, že by během umělého spánku upadl do komatu?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Kóma, nebo-li bezvědomí, je stav změněného vědomí, kdy pacient nereaguje na podněty okolního světa. Traumatické poranění mozku je vždy následováno bezvědomím, které může trvat sekundy nebo také týdny a je nejtypičtějším symptomem poranění hlavy.
Více:http://www.me­dical.estranky­.cz/clanky/ko­maticky-stav/koma.html

Při umělém spánku jsou do těla pacienta přiváděny látky, které ovlivňují činnost mozku především tlumivým způsobem, a podle množství, které se do těla přivádí, je možné navodit různě hluboký stupeň „bezvědomí“ – od mělkého, kdy je pacient na lehký podnět schopen spolupracovat, různě komunikovat až po hluboké, kdy ani silnými podněty nelze vyvolat žádnou reakci či obranný reflex pacienta.
Více: http://www.tmhkli­nika.cz/cz/po­radna-a-odborne-informace/umely-spanek.php
Doplňuji:
Tak zřejmě může.

Další odpovědi
Tazatelník

koma je způsobeno třeba úrazem (hlavy) a do umělého spánku můžeš upadnout, když hodně dlouho předtím nespíš

marci1

Kóma je těžký stav bezvědomí, např. po úrazu hlavy. Umělý spánek je hluboký útlum vědomí, který provedou lékaři pacientovi, aby se organismus mohl zotavit (při těžkém stavu pacienta). Může trvat několik dnů.