speedtoncek

Poradíte, jak je to s psaním čárky u slov na začátku věty?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak je to s psaní čárky u slov na začátku věty.

Tím myslím třeba slova každopádně a nicméně. Každopádně, ukázalo se, že je nevinný. Nebo Každopádně ukázalo se, že je nevinný.

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka nedává smysl.

Čárka se píše buď nad určitými hláskami ve slově, nebo za slovy či před slovy i za slovy.

Jsou daná pravdila, kdy se píše čárka ve větě. Nezmýlil jste se se?

Nepovažoval jste příslovce „každopádně“ za něco jiného.? Jako např. jsou výrazy s oslabenou větnou platností – např. prosím, bohužel, samozřejmě atd., které se mohou, ale nemusí oddělit čárkami?

Ale podle vašeho příkladu je vidět, že se ptáte na něco docela jiného. Neplatí vždy stejně, musíte se naučit skladbu věty, postavení slov.

Zda rovněž příslovce " každopádně" oddělíte čárkou?

1. Každopádně (zcela jistě, určitě) se ukázalo, že je nevinný. x … ukázalo se – chybně je "se " – postavení příklonky.

Zkuste si příslovce „každopádně“ z věty vypustit. Význam věty se změní

Ukázalo se, že je nevinný – je přece rozdíl ve významu vět – ta první vyjadřuje důraz.

2. Nebylo mu dobře, nicméně (přesto) do práce šel. Nicméně uvádí tvrzení, které odporuje přeechozí odpovědi.

Další odpovědi
Edison

Já bych napsal: „Každopádně se ukázalo, že je nevinný.“
Proč to dělat složitě, žáno… 😉

ivzez

Na začátku věty se píše velké písmeno,
nikoliv čárka.

Nesmyslné oddělování prvního slova věty od zbytku
věty vídám v poslední době bohužel až moc často.

Přitom by stačilo jenom změnit slovosled. (Každopádně se ukázalo, …)

ivzez

Annas,

nevypadla v posledním příkladu předpona ne– („Nebylo mu dobře…“)?

annas

Děkuji, vypadla. Jsem nenapravitelná, i když mě to mrzí. Začala jsem už psát koncept, ale pak změním slovo, všechno marné …