michala666

dobry den chci se zeptat je mi 16 let a mam jit vypovidat na okresni soud prosti svemu snoubenci

ktery je předvolan kvuli řizení bez řidičaku, musím proti nemu vypovidat když jsme zasnouení nebo se to vztahuje že jsem osoba blízka?
dekuji moc za odpoved

Nejlepší odpověď
pusinka50

pomožte mi prosím

Snoubenec není osoba blízká. Jít k soudu musíš, protože: Jestliže se svědek, ač byl řádně předvolán, bez dostatečné omluvy nedostaví, může být policií předveden. Popřípadě pokud bez dostatečné omluvy neuposlechne příkazu nebo nevyhoví výzvě, které mu byly dány podle platného trestního řádu, může být předsedou senátu, popřípadě samosoudcem příslušného soudu potrestán pořádkovou pokutou až do 50 000 Kč.

!! P.S. Špatně jsi pochopila účel ankety, co to tam máš za odpovědi, podívej se na jiné ankety, jak se mají psát odpovědi
Doplňuji:
Omlouvám se, nevěděla jsem, že partner je osoba blízká. Ale to může být snadno zneužitelné, když někdo něco provede, zajistí si u partnera alibi a řekne „ta a ta, ten a ten“ je můj přítel-přítelkyně a nebude proti mně svědčit, tak se mu nic nestane a odsouzený nebude?

Další odpovědi
Drap

nevim vubec co mam delat nechci mu uškodit

Celá otázka je zmatená. Osoba blízká nejsi, svědčit musíš a lhát bys neměla. Vystavuješ se tak velkému riziku postihu.

meTTax

pomožte mi prosím

Dobrý den,
.
To, že není přímo napsano, že snoubenec je osobou blízkou neznamená, že jí není!
Jde o všeobecný mýtus. Podle § 125 osobou blízkou je:

Osobou blízkou se rozumí příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec, manžel a partner; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.

Teoreticky to tak může být kdokoliv, ke kterému máte nějaký citový vztah a kdyby jste vypovídal, pak by jste mohl pociťovat újmu na sobě. Tedy i snoubenec.
Snoubenec tedy m ů ž e být osobou blízkou, jak nikdo bohužel zde neuvádí…

Zůstávám s pozdravem

AZP

pomožte mi prosím

Trochu se zamysli – připadá Ti snad normální jezdit bez řidičáku? Ten Tvůj snoubenec ohrožuje život svůj, ale hlavně ostatní účastníky provozu. Řidiče i chodce. Asi se Ti moje odpověď nelíbí, ale ber to z druhé strany – ne z jeho. Nemá papíry – nemá co dělat za volantem. Tečka