Zacheus

Do kterého roku se točily filmy označované jako filmy pro pamětníky? A odkdy se toto označení používá?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná. Filmy se točí stále, budou i ty současné označeované pro pamětníky.

Nedá se přesně odpovědět., i když určitou odpověď jste mohli získat v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-jsou-to-filmy-pro-pametniky

"Nedá se jednoznačně odpovědět. Kdo je pamětník?

Jsou mezi námi ještě pamětnící, kteří něco zažili, byli očitými svědky, zhlédli staré filmy apod. Ale dá se pamětník brát i z pohledu něčeho zapsaného, tj. pamětní kniha, památník, deník, zápisník, tedy u film v archívu.. V tomto smyslu nezáleží na tom, zda někdo něco zažil či viděl…

Zástupce ČT1 v jedné diskuzi, která se týkala změny programů, odpověděl:

Tak přeci jen pojem „film pro pamětníky“ je spojen s dobou 30. let. Byť z té doby již mnoho pamětníků taky nebude. Tohle bude pro „mladší pamětníci“ co si chtějí připomenou řekněme 60. a 70. léta. Původně šlo o filmy černobílé.

http://www.od­povedi.cz/

Existuje vůbec nějaká definice pojmu „film pro pamětníky“? Jsou to ty černobílé? Až bude dnešním divákům sedmdesát a výš budou filmy natočené v současnosti také filmy pro pamětníky?

Další odpovědi
Cenobita

Jak plyne čas tak se z každého filmu stane film pro pamětníky. Za mého mládí to byly ty černobílé s Burianem a „Šaplinem“ ale dnes už to jsou filmy i barevné protože jsou třeba 30 let staré. Takže to neurčuje nikdo jiný než čas.