Michal Kole

Co jsou to filmy pro pamětníky ?

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno vložil stejnou otázku bolak. Moje odpověď.

Nedá se jednoznačně odpovědět. Kdo je pamětník?

Jsou mezi námi ještě pamětnící, kteří něco zažili, byli očitými svědky, zhlédli staré filmy apod. Ale dá se pamětník brát i z pohledu něčeho zapsaného, tj. pamětní kniha, památník, deník, zápisník, tedy u film v archívu.. V tomto smyslu nezáleží na tom, zda někdo něco zažil či viděl…

Zástupce ČT1 v jedné diskuzi, která se týkala změny programů, odpověděl:

Tak přeci jen pojem „film pro pamětníky“ je spojen s dobou 30. let. Byť z té doby již mnoho pamětníků taky nebude. Tohle bude pro „mladší pamětníci“ co si chtějí připomenou řekněme 60. a 70. léta. Původně šlo o filmy černobílé.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-presne-definice-filmu-pro-pametniky

Existuje vůbec nějaká definice pojmu „film pro pamětníky“? Jsou to ty černobílé? Až bude dnešním divákům sedmdesát a výš budou filmy natočené v současnosti také filmy pro pamětníky?

Další odpovědi
zjentek

z filmů pro pamětníky (pro starší populaci) klidně uděláš novinky ke shlédnutí, stačí když je přeřadíš do kategorie „filmy pro sklerotiky“

Dochy

Ono původně se tak jmenoval tuším nedělnoodpolední blok české televize, kdy vždy vysílali nějaký prastarý film. Pak, s rozmachem dalších stanic, se zavedeným pojmem „film pro pamětníky“ začel volně a neoficiálně označovat prakticky každý vysílaný dostatečně starý film.

anonym

Přesně jsou to, co říká jejich pojmenování „filmy pro pamětníky“.
Staré filmy, které si pamatují ti dříve narození. Není ale pravdou, že by se na ně nemohl podívat kdokoliv. Většinou jsou to filmy dobré, protože o ty méně kvalitní zájem není.