jirka F

Do kolika přibližně minut/hodin by zahynul veškerý život na planetě Zemi, kdyby do ní narazila nějaká planetka?

A kde by měli lidi šanci přežít tuto globální katastrofu?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

1–2 dny. Záleželo by, kde by ke katastrofě došlo. Uvolnilo by se tolik energie, že v místě a jeho okolí by to bylo během několika sekund či minut a následně by to pokračovalo od epicentra na všechny strany. Na moři by vznikla ohromná tsunami, která by se během několika hodin dostala na opačnou stranu od epicentra a zavalila by vše vodou. Vyvrhlý materiál, zplodiny z hoření atd. při dopadu by zastínil sluneční svit. Nastala by doba ledová z nedostatku slunečního záření.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=y3DFqO2U­aw8

Další odpovědi
quentos

Prakticky hned – zvedne se velký oblak dýmu, který učiní atmosféru zcela nedýchatelnou, takže kdo nezahyne rovnou v plamenech, ten se do tří minut udusí. Příklad – viz zdroj: v r. 2028 Zemi těsně mine asteroid o průměru cca 1 míle. Kdyby do nás narazil, většinu zdejšího života by to zničilo. Tou „většinou“ myslí autoři zřejmě vše až na výjimku v podobě některých mikroorganismů. Náraz cizího tělesa do Země je prý totiž srovnatelný s výbuchem bomby o hmotnosti jednoho milionu megatun. Před takovou bombou se neschováte nikam.

Zdroj: http://science­.howstuffworks­.com/nature/na­tural-disasters/asteroid-hits-earth.htm

Mimozemšťan

quentos

asteroid o průměru 1,6 km neudělá nic, jen zdevastuje pětinu planety

ale průměr 10 km – ten už něco vyvede, zůstali by na souši jen myši a hmyz, ale v oceánech by to šlo

kapka

Třeba by přežili někteří živočichové v oceánu, ne?

JájsemRaibek

Bohužel při globální ne, nebylo by se kde schovat. Roztrhal by to žár, vodní vlna, tlak, teplota atd. Oceány by se mohly vypařit, takže by nebylo kde.

kapka

Aha. Tak asi taky záleží, s jak velkým objektem bychom se srazili…