dust8

Do jaké nadmořské výšky se dá ještě normálně dýchat bez dýchacích přístrojů?

Nejlepší odpověď
Edison

Tak na Mount Everest (8848 mn.m.) se dá vylézt bez kyslíku. Chce to hoooodně reéningu, ale jde to a dělá se to. Takže určitě to půjde ještě víc.

Jinak bez kyslíku se tam leze proto, že když to jde nahoru, jde to i dolů. Problém přídavného kyslíku je ten, že se může poměrně snadno stát, že cestou dolů dojde a pro necvičený organismus je teprve tohle závažný problém.

Doplnění: Zóna smrti se udává od cca 7000 mn.m.

Další odpovědi
Kelt

Všechno je to o trénovanosti, adaptaci a podobně. Slyšel jsem, že každý, kdo jde do Nepálu nebo Číny zdolávat velehory, se musí podrobit lékařskému vyšetření, zda to zvládne. A byli tam dva Češi, jeden měl na ten kyslík dobré hodnoty, druhý ne, ale za týden se mu to zlepšilo a mohl jít také na výstup. Netrénovaní lidé mají třeba problémy už od výšky 2000 m, ale i ve vysokých horách žijí lidé bez problémů.

Kepler

Pro neadaptované a netrénované lidi začínají dýchací potíže asi tak v 3500 až 4000 m n.m. Proto dopravní letadla létající výše musí mít přetlakovou kabinu.