novaky

od kolika metrů nad mořem nehoří oheň?

to jest tak. U nás ve skladu s hořlavým materiálem je udržována hladina kyslíku max. 15 procent, a skutečně tu nic nehoří. „Prý“ ekvivalent 4000 metrů nad mořem. Ba shlédnul jsem vysokohorský dokument a ve čtyřech tisících si dělali čaj na ohni. Je pravda,že i vysoko v horách je normální, tedy dvacetiprocentní koncentrace kyslíku, jen ten vzduch je poněkud řidší. Ptám se tedy: Je taková výšina, která nedovolí zažehnout plamen?
Doplňuji:
v tom skladu se dá dýchat s obtížemi, ale bez přístrojů.
S těma raketama jděte do hedele. Ty si nesou palivo s sebou.
já se ptám na zkušenosti, byl někdo tak vysoko?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak jak to říkáš je to správně. Nyní jde o to jestli je ve skladě normální atmosférický tlak, pak by tam muselo být o 6 % více dusíku (86%) nebo jiných inertních plynů. Jestli je takováto směs dýchatelná nebo ne , nyní nevím. To víš určitě ty. Nebo by tam potom musel být podtlak.

1.HOŘENÍ je proces, kdy oxidace probíhá rychle – silně exotermicky, za vývoje světla a tepla. Nejčastějším oxidačním činidlem je vzdušný kyslík, kterého je 21% ve směsi s dalšími plynnými složkami vzduchu, existují ale i bezkyslíkaté oxidační prostředky jako např. chlor. Nejmenší potřebné množství kyslíku pro většinu hořlavých látek je 15% objemu kyslíku ve vzduchu. Tak jako uhasíná svíčka při 17,2% koncentraci kyslíku, začíná uhasínat i lidský život.

2. Ve 4000 m je 60 % kyslíku proti 100 procentům u mořské hladiny. Kde těmi 100% je míněno těch 21 % obsahu kyslíku. Tedy 60 % z 21% = 12,6 % což cca odpovídá tomu co píšeš.
viz. http://www.outdoor-activity.cz/clanek-vyskovy-ubytek-kysliku-horska-nemoc

Vysokohorská turistika používá vařiče na propan což není běžná hořlavá látka a na Everestu stejně nehoří.
Takže ve výšce 4 000 m je cca 13% kyslíku a i příslušně nižší parciální tlak kyslíku, což vadí ale hlavně lidskému organismu.

Létání proudových letadel bych do toho nepletl ty mají turbokompresory a rakety si okysličovadlo vezou sebou stejně tak jako palivo, nebo mají palivo kombinované.

Doplňuji:
Koukám , než jsem to sesmolil tak jsi to doplnil. Takže těch 6 % kyslíku je nahraženo jiným plynem, nebo je tam těch 85 % dusíku.

Na Everestu jsem nebyl ( nejsem bývalý primátor Prahy a ten tam lezl stejně s kyslíkem), ale četl jsem pěknou knihu o Everestu. Nad 7 000 m bez kyslíku, se už žije jenom z podstaty a vařič tam nehoří. Pokud se něco podělá snaží se horolezci bezpodmínečně slézt pod těch 7 000 m. Oni si pitnou vodu totiž vyrábí rozpuštěním sněhu a při horské nemoci je voda velmi důležitá.

Další odpovědi
Lamalam

15% obsahu kyslíku a výškový ekvivalent 4000 m je nesmysl. To by všichni horolezci na Mont Blanku byli po smrti.I ve 4000 m je stejný obsah kyslíku ve vzduchu jako u moře, jenom jeho parciální tlak bude přiměřeně menší. Ještě ve výčce okolo 20 km létají vojenská letadla, bez kyslíku by jim proudové motory moc metáhly.
Doplňuji:
V tom skladu se pohybujete v kyslíkovém přístroji?

anonym

Dokud je tam aspoň ´nějaký´ kyslík, plamen zažehnout lze (rozhodně žádné hory na Zemi nedosahují takové výšky, aby to prostředí bylo 100% ´nehořlavé´).
Jen je otázka, co a jak v dané koncentraci kyslíku (resp. tlaku vzduchu) lze zapálit (hoří).
___
Možná někdo doplní i nějaké tabulky.

Doplňuji:
Questman: Raketový motor si okysličovadla (nemusí jít nutně o přímo kyslík) veze zásobu sebou (stejně, jako zásobu paliva).
___
Pokud ovšem zkoušeli ´vhodnost´ atmosféry pro oheň zapalovačem, dělali blbost – každý hořák je potřeba na bohatost směsi seřídit (podobně, jako motor)…
A jo – záleží i na teplotě ´jiskry´ – resp. zápalné teplotě dané látky za daných podmínek.
😉
Zbynas: Nepíšu nic o „ohni ve vesmíru“…
Ano – ve vakuu je oheň (pokud tak budeme nazývat proces oxidace) nemožný bez dodávání okysličovadla k hořlavině.

Questman

Mowla
Záleží asi jak žhavá je jiskra, počítám, že v tom skladu to asi zkoušeli jen se zapalovačem a ten by možná na Mt.Everestu taky nefungoval ale jistý si nejsem.

novaky, tu výškovou hladinu bych hledal nejníže v exosféře ale i ve vesmíru hoří palivo raket, takže jako laik bych řekl, že plamen se dá zažehnout všude při dostatečné teplotě hořáku.

Zbynas

Nemám co dodat, souhlasím s Lamalamem.

Ale pro Mowla:
Oheň ve vesmíru je nesmysl. Oheň ke svému vzniku a průběhu potřebuje nějaké procento kyslíku, což ve vesmíru rozhodně není. A proč tam hoří motory raket? Protože tam kyslík jednoduše přidávají ze zásob :)
Doplňuji:
Oprava – napsal jsem ve vesmíru. To je blbost, protože vesmír zahrnuje i naši planetu :) Tak ve vakuu, jak napsal mowla.

Lamalam

mosoj – není pravda, že ve 4000 m je 60 % kyslíku proti 100 procentům u mořské hladiny, tj. 12,6%. Vzduch má stejné složení zhruba do výšky 20 km, pořád je v něm cca 21% kyslíku. Jak jsem napsala ve své odpovědi, je pouze nižší jeho parciální tlak, ale jeho podíl ve směsi plynů s názvem vzduch je 21%,

anonym

Ještě jednou jsemsi přečetl tvůj dotaz – a uvědomil jsem si, že my, odpovídající, nejspíš ´tápeme´…
;-D
To vaše skladiště totiž – nejspíš, vůbec není podtlakové – ale je v něm upravena atmosféra – méně kyslíku, více nějakého jiného plynu (nabízí se vyšší koncentrace dusíku nebo třeba oxidu uhličitého)!!
A to je fyzikálně výrazně jiná situace!!
😉
Ovšem – pořád tam kyslík je – a tudíž je možné i hoření.
Jen je potřeba jinak seřídit ´hořák´!!
___
Ne, že bych tě chtěl k něčemu navádět – ale zkonzultuj s vaším bezpečnostním technikem použití něčeho takového – http://www.you­tube.com/watch?v=0E2JMw1­Nc1c – teplota jisker cca 3000°C zapálí i termit!
;-D

mosoj

Není to tak že jsi si před chvilkou přečetl moji odpověď.
Fakt už je to okaté !!!

anonym

Promiň -není…
Zrovna jsem chtěl napsat, že než jsem já napsal diskusní příspěvek, vložil jsi správnou odpověď ty…

BTW – neopisuju, nemám to zapotřebí…
Kdybych opisoval, těžko bych ti – po dopsání svého příspěvku, přidělil palec…
___
Samozřejmě – věřit můžeš čemu chceš.
😁

anonym

Novaky – „já se ptám na zkušenosti, byl někdo tak vysoko?“ – pokud nemyslíš kosmonauty, pak nikdo z lidí se nedostane tak vysoko nad povrch Země, aby v atmosféře v dané výšce nebylo možné hoření!!!
Jde jen o volbu vhodné hořlaviny a vhodného zapalovače.
___
Tys ty odpovědi nečetl???
😉

Lamalam

Questman – ten příklad s hořením raketového motoru ve vesmíru moc nesedí. Raketový motor si okysličovadlo (nemusí to nutně být kyslík) veze sebou.