zenda

Dásně – kamarádka má již delší dobu po prodělání Covidu problémy s dásněmi.

Jsou silně zarudlé, překrvené a má pocit, že ji v nich stále řeže. Nemá žádnou reakci na teplé a studené, nebolí ji. Nejí ostrá jídla, nekouří, nejí kyselá jídla. Zubní hygienu dělá kvalitně. Při návštěvě dentální hygieny ji bylo sděleno, že v podstatě přesně neví, co ji je. Prý, jestli nezměnila životní styl a nebo nemá stresy a podobně ( kdo je nemá, že ). Tak ji doporučili nějaký gel s hřebíčkem. Proto prosím o nějakou radu nebo nápad, jak si s tím poradit a nebo co dělat.
Předem děkuji všem za případné rady.

Nejlepší odpověď
da ny

Hřebíček v ústní dutině, je úžasný pomocník. Lze ho i cucat.
Měkký zubní pkartáček! Dásně „nešetřit“, masírovat, použít vhodnou pastu (Enzymel, Parodontax, Meridol i Lakalu apod.). Možné podpořit i Parodontax výplachy (voda v lékárně) apod. Herbadent, pár kapek do vody. Někdy pomůže TTO, potřít (bakteriocidní). Možná nemá ideální orto poměry mezičelistních vztahů, zubů.
Hlavně je třeba gingivu podpořit vnitřně, stravou. V zelenině aovoci toho moc není, pokud není rozumně přihnojena.
Vsydila bych se, že kamarádka má deficit vitamínu C a koenzymu Q. Baštit kysané zelí!!! Potraviny s obsahen C vitamínu, i doplněk z lékárny (250 od Zentovy, nějaký čas alespoň 2× denně).
Kamarádce zřejmě chybí mnoho dalších vitamínů a prvků (béčka, zinek ! – kvalitní dýňový olej, lžíci denně kolem snídaně).
Problémy nemusí souviset s prodělaným kovidem, ani s hygienou. Mnoho lidí si myslí, že správně čistí a udržují chrup a gingivu. Není tomu tak. 70% lidí to dělá špatně a nevhodným kartáčkem. Někteří kidé neumí správně používat mezizubní kartáček, zubní nitě a poničí si gingivu sami.
Zdravý člověk má jíst sem tam ostřejší jídla, nechápu, proč se vyhýbá kyselému. Kvasný , lihový ocet konzumovat nemusí, spíše škodí. Ovocné octy (vinný, jablečný) ano, mohou být prospěšné.
Stav může posoudit i odborný lékař stomatolog v oboru parodontologie. Může být na žádanku odeslána praktickým, zubním lékařem.

Další odpovědi
Filip84

„Při návštěvě dentální hygieny ji bylo sděleno…“ je ten problém.

Ať se objedná k stomatologovi, hygienista není lékař stomatolog.