paul1

Dalo by se něco podobného udělat i u nás?

Dáni budují obrovské podzemní nádrže na vodu – termosky, kde skladují teplou vodu (90 °C). Teplo vyráběji pomocí solárních panelů, tepelných čerpadel a kotlů. Toto teplo je 2 až 3× levnější. Zatím postavili 7 velkých „termosek“, např. o obsahu 85-tisíc metrů krychlových. Jsou to vlastně obrovské nádrže – jámy v zemi, zespodu a po stranách zaizolované. Víko termosky tvoří hrubá vrstva keramzitu nasypané mezi dvěma plachtami z plastu. Systém dokáže uchovat až 75% uskladněného tepla, které se vyrobí od jara do podzimu. Teplo vyrobené v termosce dokáže vytopit v zimě obec s tisíckou rodinných domů včetně místních provozů a menších výrobních hal. Namísto velikých regionálních teplární mají malé komunální zařízení, které vyrábí teplo jen pro nejbližší obce.
Zdroj: Denník N, 12.8.2022

Nejlepší odpověď
Ametyst

Není vůle lidem něco zlevnit. Jen ať platíme nejvíc ze zemí EU. To by bylo, abychom se nedostali na životní úroveň Ukrajiny. Vláda nás nenávidí, dnes a denně to máme na očích: penězovod od bezmocných daňových poplatníků k různým parazitickým organizacím, a na konflikt na Ukrajině.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě, Stejně jak dokážeme uchovat síh ze zimy na další zimu, dokázali by jsme i toto. Je zde pouze jeden problém. Kdo to zaplatí?

da ny

Kde je vůle, ochota a peníze, jde vše 😉
Naši politici odborníkům zřídka naslouchají…..
Mají jiné „zájmy, starosti a priority“ (státní i městští/obecní).
Zdá se, že nejen ti naši, ale i jiní evropští.
Někomu vyhovuje, to co je zaběhlé, nemá chuť něco měnit, připravit se o zisky, nechat vydělat jiné subjekty, udělat něco ro občany.
Ono by to v rámci ČR také všude nešlo…. Proč někoho, v „Kotěhůlkách“ (kde jsou menší mzdy) zvýhodnit, když to např. v Praze vybudovat „nelze“.
Neházejme flintu do žita i hudby budoucnosti se naši budoucí mohou dočkat. 😉

„Dánsko je celosvětově známé svojí náklonností k obnovitelným zdrojům.
Hybridní zařízení vyrábějící teplo pro celé město, elektřinu a využívající skladování energie tak dnes patří k tomu nejlepšímu na
V ČR je výroba energie ze slunce vnímána velmi negativně, především kvůli nekoordinovanému boomu fotovoltaických elektráren na přelomu
Projekt zároveň ukazuje, že s cenou mezi 50 až 55 eury za MWh energie je konkurenceschopný vůči alternativám dostupným na severu Evropy.deseti­letí.světě.
í. České teplárny by proto mohly využít zkušeností z Dánska a možnost realizace podobného systému do budoucna zvážit.“
https://oener­getice.cz/tepla­renstvi/solar­ni-teplarna-budoucnost-centralniho-zasobovani-teplem

zjentek

Je zcela patrné, že lidstvo přírodu nakonec docela zlikviduje. Dříve, či později. Je to jen otázkou času. Případ který uvádíš je v podstatě jen bezvýznamným příkladem, lidé se přírodě prostě nemíní podřídit a tedy se jí přizpůsobit.

Pokud jde o to, co je a není levnější a kolik krát, také bych mohl namítnout, ať si na př. letos o velikonocích doma napečete z těsta z kindervajec. Stejná logika- bude to levnější.

aliendrone

Jsem známým kritikem elektrohovadění, zvláště toho pod pláštíkem rádobyekologie. Ještě donedávna (a to navzdory hlásaným LŽÍM!) platilo, že např. pořízení a provoz FVE se v praxi majiteli sotva vrátil a obvykle dokonce měl NEGATIVÍ celkovou bilanci (celá sranda přišla na VÍC, než ušetřila).
Jistě, na internetu je SPOUSTA článků či videí o tom, jak majitel „vydělává“, ale ty lze shrnout povětšinou do 2 kategorií > 1) úmyslná lež (autor je participant, tedy např. firma zabývající se prodejem/instalací FVE) nebo 2) autor NEUMÍ řádně kalkulace (zpravidla něco zapomene nacenit apod.) Jakkoliv už dnes jsem narazil na relativně dobré zdroje, které na férovku objasňují celou problematiku a SKRYTĚ OHROMNÉ ZÁLUDNOSTI těhle bejkáren (ještě tak před 2 lety naprosto nevídané počiny).

Nicméně v poslední době se situace natolik vyhrotila, že se již VYPLATÍ uvažovat o alternativních energetických zdrojích. Opakuji, UVAŽOVAT, protože i dnes je důležité dostatečně relevantně vyhodnotit podmínky vhodnosti provozu. O co jde? Např. JE ROZDÍL téměř +25% ve výnosech FVE provozované na jižní Moravě oproti STEJNÉ, ale provozované s severočeském kraji (zeměpisná šířka a především počasí).
NEBO
Často je vidět různá videa, kde frajeři obchodují elektřinu na spotovém trhu a dokonce i vydělají (jj, existují, je jich asi tak 10, odhaduji). Jenže NIKDO se vám neuráčí sdělit, že to je možné VÝHRADNĚ za zvláštních okolností – jednak musíte mít zvláštní elektroměr, druhak i DODAVATELE (myslím, že přímo to v Črdeli umožňuije jen EON). Pokud tedy je vaším dodavatelem třeba ČEZ, tak MÁTE SMŮLU a v dohledné době můžete ZAPOMENOUT na obchodování na spotovém trhu. Zkrátka pro VĚTŠINU zájemců to znamená smolíka a výsledná kalkuklace se MUSÍ přehodnotit. Taková jediná „drobnost“ může rozhodnout mezi výdělkem anebo ztrátou (a to klidně řádově ve STATISÍCÍCH korun). A takových „drobností“ jsou přinejmenším DESÍTKY, takže dokud se do problematiky pořádně nezasvětíte, NEMÁTE ŠANCI zjistit, jestli „se to vyplatí“ či ne. Jako nejpitomější způsob „jak si naběhnout“ je dodnes považováno spolehnutí se na kalkulaci dodavatele FVE.

Takže upřímně říkám – NEVÍM! Muselo by se to spočítat, zohlednit konrétní podmínky (včetně dotací či nákladových cen – viz HUMBUK kolem zateplování nemovitostí [s dotací či bez ní?]).

Ovšem i když se dá předpokládat do budoucna (letos ale nikoliv) s poklesem neskutečných cen elektřiny, tak přeci jen vidím cestičku (přirozeně NE pro každého). Tím je kombinace FVE s kogenerační (výhřevně elektrogenerující) jednotkou. Její hlavní přínos vidím nikoliv v její případné ziskovosti, jako spíše v NEZÁVISLOSTI (či naprosto minimální) na budoucích sviňárnách, kterými nás prasácký havloidsystém JISTĚ „obdaruje“. Tedy možná se i vydělá, v zásadě ale pokud se prodělá, tak MÁLO, tedy případné riziko za to STOJÍ. Ovšem znovu opakuji, MUSÍ, MUSÍ, MUSÍ se to řádně zkalkulovat (tedy napasovat na konkrétní siuaci/podmínky počínaje a KONKRÉTNÍ pořizovací cenou konče [včetně možnosti dotace] atd.).

Pro představu – borci s tepelným čerpadem. Pochvalují si, JAK jim „šetří“. A realita?
Nebudu se dovolávat regulované, tedy nepřirozené ceny (sazby) eletřiny pro motory TČ, ale jasné je, že takov přinejmenším 10kW elektromotor „něco spapá“. A stejně tak je jasné, že dotace/regulace NEBUDOU věčně (a PAK se mnozí majitelé TČ POSEROU!) . Fígl je zpravidla v kalkulaci výhodnosti – srovnává se prakticky VŽDY s el. přímotopy! To pak cenové náklady pořízení a provoz TČ vypadají jinak, než když to porovnáš s vytápěním blbým (a dnes již neskutečně předraženým, stále však relativně laciným) UHLÍM. V takovém případě TČ „prodělává prdel“ [desetitisíce ročně minimálně] a jsou to doslova vyhozené peníze, chápeš?

Zkrátka NELZE JEDNODUŠE říci „ANO/NE vyplatí se to“ a to i bez predikování vývoje cen. Už jen to, že v současnosti je v jednání návrh na radikální změnu v zákonech, která má současný „ledva se vyplatí“ legální maxvýkon (s nárokem na státní dotaci) 10kWp zvednout snad až na 50kWp. O „reakci dodavatele“ nemluvě (jaké ti umožní podmínky bez ohledu na legislativu). Kupříkladu HODNĚ lidí se spokojí s vágním vysvětlením tzv. „virtuální baterie“, kdy v létě FVE (když vyrábí/vydělává) dodáváš přebytky energie dodavateli a on ti ji „vrátí“ v zimě (když FVE nevyrábí/prodělává – její provoz „něco stojí“).

Jenže je to „trochu jinak“. Ve skutečnosti je to tak, že dodavatel ti energii v létě odkoupí za tržní cenu (např. 8Kč), v zimě ti ji ODPRODÁ nazpět za něco málo NIŽŠÍ, než je tržní cena (cca o 1Kč/kWh, tedy za 7Kč!), tedy NEBUDEŠ mít „svoji letní přebytkovou elektřinu k dispozici ZDARMA v zimě“ – a kalkulace výhodnosti v takovém případě vypadá IHNED a výrazně JINAK.

Eh, je toho zkrátka MOC na toto téma a bez značně hluboké znalosti problematiky NEMÁ SMYSL o tom diskutovat. Uvaž, že např. takový kvalitně zhotovený tepelný zásobník by MOHL mít své výhody. Pokud ovšem jeho konstrukci/tepelou izolaci nebude stavět ukrajinský LEMPL, který ještě včera přehazoval hnůj (dnes „profík na zateplování“) a nevyrobí při ní desítky/stovky „tepelných mostů“, které celý projekt (výhodnost) doslova POŠLOU DO KOPRU! JEDINÁ taková maličkost a z výhodnosti jsi v průserové ztrátě. A jak jsem již psal – takových „drobností“ jsou přinejmenším DESÍTKY (spíše více) a VŠECHNY je třeba uhlídat. Tak PROTO se nedá ani aproximativně odpovědět, tož asi tak.

Pepa25

U nás je určitě potenciál v geotermální energii a v tepelných čepadlech země – voda, které používají hluboké vrty.

Také se uvažuje o gravitační akumulaci energie v dolech: https://www.so­larninovinky.cz/na-ostravsku-se-rodi-unikatni-uloziste-elektriny-na-bazi-gravitace/

df

Ametyst: ty musíš mít těžký život

Marty Koller

Hele dost. Ametyst ve všem mluví pravdu ale to přece každý člověk v dnešním světě nesnese mluví pravdu.

Ametyst

df: Nestarej se a spinkej dál.

df

Ok, a ty přestaň s těma tvýma katastrofama. Občas to fakt preháníš

zjentek

Df, obávám se, že nepřehání. Dobrou noc.

df

Dobrou