Avatar uživatele
zjentek

Dalo by se elektrolyticky rozdělit kovové slitiny na jednotlivé čisté kovy?

Příklad: přinesu někam do státního ústavu k prodeji zlatý šperk coby drahý kov, tam se mě zeptají, jestli jsem si prodejem jist (třeba jde o starožitnost), pokud ano tak dají šperk na misku, na něj přiloží elektrody, zapnou šťávu a tradá, v misce se objeví kulička ryzího zlata, kulička mědi a další srajdy, který kdy kdo do šperku namíchal. Děkuji. (;

Zajímavá 0 před 1222 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kelt

Kovy v roztoku v podobě solí můžeš vysrážet, oddělit, ale slitinu, kde máš smíchané dva kovy je třeba dělit jinak. Musel bys to všechno roztavit a pak dělit na základě rozdílných hustot, bodů tání a varu a jiných vlastností. Ale vzhledem k tomu, že body tání těchto prvků skupiny zlata, Cu, Ag, Au se pohybují cca 900 – 1000 °C, bylo by to energeticky dost nákladné. V Angelice tak vyrábí Peyrac zlato z písku – Ale autoři nevěděli nic o chemii.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Proč tak složitě? Slitiny se na jednotlivé kovy dělí chemicky, u zlata se to dělá už stovky let.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
zjentek

Emefej: Složitě? V mém nástinu/představě (bohužel mně však na něj nikdo nechce odpovědět) přicházím do ústavu se šperkem a za tři minuty odtamtud mizím s kešem. Co? (;

před 1222 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

V čem je problém? Stanovení obsahu zlata ve šperku trvá zlatníkovi na prubířském kamenu méně než 3 minuty a žádnou elektrolýzu k tomu nepotřebuje.

před 1221 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek