Palpatine

Dala by se vražda člověka z teoretického hlediska odčinit sebeobětováním?

Pokud by se například odsouzený vrah rozhodl, že daruje umírajícímu člověku k transplantaci srdce či játra, i když by ho to stálo život a byl si toho vědom, odčinil by tak svůj hřích jak společnosti, tak i z náboženského hlediska?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne, nedala.

Další odpovědi
Mp2

Vražda těžko..

Pokud někomu ublížíš a bude jak píšeš umírat, bide mít stejnou krevní skupinu, daruješ mu svůj organ a sám zemřeš, určitě by ses očistil.
Nemyslím nabožensky, myslím v očích lidi.
Haj**zl bys byl, kdyby tvé darovani organu byla jediná moznost a ty bys odmitl..

Jako když nabouráš někoho, kdo auto potřebuje pro dojíždění do práce a je závislý na každé koruně z platu..
A ty, který auto nepotřebuje§ tak nutně.mu to své třeba do doby opravy půjčíš..

Kepler

Možná vy to vraha částečně morálně očistilo v očích některých lidí, ale v očích osob blízkých oběti a pravděpodobně i soudu, by to asi moc velký dopad nemělo. Oběti by to život nevrátilo.

autacek

Ne. Vrah přijde vždy do pekla.

Rokio

Souhlasím s Keplerem a nesouhlasím s autackem.

Pokud si vrah odsedí svůj trest, svých činů lituje a pak vede řádný život, tak je reálná šance, že po smrti skončí v očistci.

ivzez

Ne, vražda se nedá ničím odčinit.

Člověk, který (za)vraždil by se podle mne ani v případě,
že by očistec existoval, neměl šanci do něj dostat.

anonym

V žádném případě ne. Sebevražda je u vraha často jen zbabělý úprk před spravedlností a trestem.

Palpatine

ge0rge Přečti si to ještě jednou. Nemám na mysli sebevraždu ale sebeobětování. Ve smyslu, že by svou smrtí zachránil doprovolně někomu život. Například daroval životně důležitý orgán, i když by nemusel.