martin14

Dají se stáhnout ovladače na Windows 95?

Vím že zní divně proč v dnešní době se někdo ptá po Windows 95, ale dostal jsem ve škole staré PC a chci si na něj nainstalovat Windows 95 a potřebuji k němu ovladače.
Poraďte prosím.
Doplňuji:
To se nedá stáhnout třeba ATI Catalyst pro tento OS? To musím přímo na CD?

Nejlepší odpověď
Bedy

Vykašlete se na stará Windows, tam stejně novější hardware nerozjedete. Windows 95 skončila podpora někde v roce 2001 – novější hardware už zpravidla není podporován.

Místo toho doporučím nainstalovat na ten počítač nějakou lehkou linuxovou distribuci, například DeLi Linux nebo Puppy Linux.
Pokud to má aspoň 128MB RAM a nějaké Pentium II, tak by tam mohlo jít i Lubuntu nebo Debian Squeeze 6.0 s prostře­dím LXDE.

Další odpovědi
Michal Kole

nějak nechápu.

Ty potřebuješ instalační CD.

ovládače jsou něco jiného, např. na tiskárnu.

nový hardware má někdy problém s ovbládači na XP, natož pro 98/95 protože ty měli úplně jinou architekturu
Doplňuji:
Nějaká hodně staré grafická karta by mohla mít ovládače v archivu webu catalyist

Reuef

Dej si tam aspon windows 98 – jsou uplne stejne narocny ale o dost stabilnejsi a spis na ne sezenes ty ovladace

anonym

Ty jo win95, má to vůbec CD, nebo DVD mechaniku, nebo ještě klasiku 5.25" floppy disk, popřípadě 3.5" disketovku? 3.5" diskety mám ještě doma, to byl mazec kapacita 1.44MB, to se to instalovao, když měla nějaká hra 20MB tak to bylo na 14 diketách.
S ovladačema bude asi problém.

jpau

Ok, tak pomineme pár příspěvků níže a pojďme to racionálně řešit.

Počítám, že ovladače budou existovat, tzn. někdo je někdy vytvořil – usuzuji tak z toho, že pokud máš natolik starý počítač (bavíme se o něčem do P I, mj. krásné stroje) tak je vybavený odpovídajícím HW, tzn. grafika, cd romka apod. Tzn. není potřeba řešit kompatibilitu s hw z přelomu tisíciletí nebo novější…

Teď kde to vzít… Dopředu říkám, že celková práce s ovladači by byla lepší ve Win 98 SE (nikoli 98, Second Edition jsou podstatně funkčnější), kde pokud se dobře pamatuji byl systém Plug and Play, u Win 95 si tím nejsem úplně jistý… V příapdě Plug and Play, by stačilo si vytvořit např. disketu s ovladači a potom již klikat na „neidentifiko­vaný hw“.

U Win 95 budeš muset přidávat vždy ovladače ručně, tzn. jej někde najdeš pomocí nějakého průvodce přidáš do systému.

Co se týče toho kde je najít. Osobně bych volil zlatou cestu zadat do Google „výrobce typ drivers“, u starého hw nebude ani potřeba psát do jaké verze OS to potřebuješ – většinou se ti nabídne sama (např. ovladač pro 95, 98, 2k) – dobré je trefint na nějaké fans stránky starého hw. V případě, že nenajdeš pro Win 95, ber pro 98 anebo 98 SE, jsou to platformě podobné věci, pro něco co už stojí na NT včetně hybridu ME bych to už asi ani nezkoušel…

PS: Na počítači od P II nemají Win 98 skutečně význam. Nahrál bych tam 2k.