Avatar uživatele
Kepler

Dají se nějak narovnat staré papírové fotky?

Bohužel byly dost dlouho umístěny v nevhodném prostředí mimo vytápěný byt a vlhkostí se zkroutily poté, co byly pět přeneseny do tepla a sucha. Nejlepší by asi bylo je namočit a znova použít leštičku, ale tu už nemám. Třeba existuje jiná finta?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, ten který je, Emefej, hapiky, aliendrone před 1053 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

Jasně, rozmočit a znovu vyleštit je nejlepší metoda. Pokud nemáš leštičku, zkus je vyleštit na skle. Nejlepší je sklo z knihovny (musí být velmi dobře umyté a odmaštěné). Fotky důkladně rozmočit (do vody 1 kapku prostředku na nádobí), přes ručník naválcovat na sklo a pak čekat až samy odskočí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Ať sklo umyješ jak nejlíp umíš, některé fotky zůstanou stejně přilepené.
Když jsem v mládí nechtěl dlouho čekat na usušení v leštičce, tam vešlo 4–6 fotek, tak jsem umyl důkladně tabuli skla a přilepil na sklo. Některé se odlepily, některé ne. Pokud si jich dostatečně ceníš, zanesl bych je do fotoateliéru.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
nyjono

Co koupit leštičku na foto přes bazar. Jsou tam za pár set.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Leštění fotek jsem bez leštičky dosti dlouho prováděl ( na leštičku nebyly finance). Nicméně nechápu proč podstupovat tento proces. Fotka by se měla narovnat mezi dvěma silnějšími papíry zatížením po určitou dobu. Vzdušná vlhkost se postará o jejich zvláčnění. Pochybuji že se stará fotka vyleští. Navíc některé fotky nemusí být na lesklém papíře.
Nicméně pokud trváš na jejich „přeleštění“ tak nejlepší prostředek na očištění podložky byl Sidol, cídidlo na barevné kovy a sklo. Dnes se vyrábí pod názvem Sitol. Pozor na různé napodobeniny. Z přípravku musí být cítit čpavek!! Nejlepší výsledky byly když se fotky přitiskly na tímto prostředkem vyleštěné lesklé obkladačky.
Fotku je ale třeba dokonale proválcovat gumovým válečkem, aby se z pod fotky dostal všechen vzduch, jinak má lesklý povrch fotek vady na kráse. Přilepení fotky znamená, že podložka nebyla dokonale očištěna a vyleštěna.
Pokud postupu nevěřím zkusím si to na jedné fotce!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Kepler

Emefej: sám jsem to tak nedělal, ale vím, že takto fotky někdo leštil. Jen mám trošku bobky, aby nezůstaly přilepené. Nepomohla by troška lihu?

před 1053 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Myslím do namáčecí lázně.

před 1053 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> No já ODHADUJI, že právě ta trocha SAPONÁTU (tenzidy) způsobí to odskočení po uschnutí. Jinak (bez něj) by zůstala přilepená, myslím. A volil bych proto nějaký KVALITNŘJŠÍ, třeba Jar, ne žádné „budgetsrajdy“. ;) :)

Ale víš co, já jsem spíš přes „zajímavé“ azidy, fulmináty, peroxosloučeniny a tak podobně… ;) :D :D

před 1053 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jo, ty prdotřesky fungují dokonale. To pak ty fotky i člověk odskočí hned. Najednou nejsi u fotek, ale úplně všude…

před 1053 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Lihem pořádně umyj sklo, do namáčecí lázně ho určitě nedávej. Některé fotopapíry líh sice snáší dobře, ale občas (u hodně starých fotek) se může stát, že líh naruší strukturu emulze a celé se to sloupne.

před 1053 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek