14.2

Když vám volá policajt, představí se příjmením a nechce vám říct číslo odznaku, jak se zachovat?

Dobrý večer, mám otázku.

Nejlepší odpověď
klumprt

Pokud neuvěříte, že se jedná o policajta, tak samozřejmě ho můžete ignorovat. Otázka je, jestli se to neobrátí proti vám. Může vás kontaktovat např. ve věci podání vysvětlení, kdy si s vámi chce dohodnout termín s přihlédnutím k vašim plánům. Pokud vám pak přijde předvolání s natvrdo určeným termínem, tak už s tím moc nenaděláte. O krajní možnosti, jako je předvedení nebo zadržení ani nemluvě.
Zjednodušeně řečeno, telefonátem chce policista většinou usnadnit vyřešení problému jak sobě, tak tomu, koho se snaží zkontaktovat.

Další odpovědi
ivzez

K čemu by bylo dobré sdělit při telefonátu číslo odznaku?
Vždyť i to si lze vymyslet,

Také do telefonu některé věci nesděluji.

Jak se zachovat? Pokud možno vstřícně. Ten telefonát se nejspíš
týká něčeho, o čem víte věci, které kromě Vás může vědět jen policie. Můžete se zkusit na některou/některé z nich zeptat.

Mc Merkurion

… položit telefon, nebo ho poslat do zádele >>> jak víš, že je to polda ??? … do telefonu ti toho nakecám …

elkon

Vůbec mě to nezajímá a zaklapnu to. Kecat může kdokoli cokoli.

Kryšpín

Pokud mám nějaký vroubek, tak bych haura moc nepředváděl.

Kelt

Tak mne se to stalo, policajt se představil a chtěl po mne nějaké informace. Neřekl mi číslo odznaku, ale dohodli jsme se a pak jsem za ním zajel osobně. Přesto každá situace je jedinečná.

anonym

zavěsit 🙂 to je prosté, nemáte povinnost se po telefonu vybavovat s někým, jehož identitu ani pravomoc nemůžete ověřit. Můžete navrhnout, že se na stanici dostavíte osobně a pokud na to nepřistoupí pak s klidným svědomím říci „sbohem“

anonym

především ale odmítněte sdělit jakékoliv osobní informace, přijměte informaci od něj, ale opačným směrem nic nesdělujte. V takovém případě ho informujte že ke sdělení informace potřebujete s jistotou vědět s kým hovoříte a v tom případě je nutné dojednat schůzku osobní.