mosoj

Co způsobilo vymizení vrabců ?

Doplňuji:
Trochu oponentury ?

  1. Ploch s plevelnou vegetací v současné době přibývá
  2. Vrabci zmizeli i z venkova a nejenom vrabci.

Jako kluk pamatuji obsypané keře ťuhýky ( pták podobný vrabci ale větší).

3. Zmizely i vrány, Pamatuji černá pole za orajícím traktorem atd, atd.

Přitom na venkově se obdělává minimum půdy ( alespoň někde) a ten úbytek je stejně.

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se podívat na odpovědi. Okopírovala jsem odpověď bývalé uživatelky Annas.

Je pravda, že vrabci zmizeli. Sice jsem na ně ně občas nadávala, protože se přiživovali se slepicemi. Když jsme nasypali zrní, vrabci jako by čekali, byli rychlejší. Takže jsme měli zásluhu na jejich přežití.

Angličtí vědci zkoumali, proč ubývá tolik vrabců, a došli k závěru, že vrabec domácí obývá lidská sídla a ve volné přírodě vůbec nežije.
Ubývá například ploch s plevelnou vegetací, kde vrabci s oblibou sbírají svou potravu. Ubývají možná i hnízdní příležitosti; vrabec totiž často hnízdí na místech, která nejsou příliš „upravená“. Jedná se o různé nedokonalosti domů; vrabci hnízdí ve škvírách, pod střechami, ale i v budkách. Takových míst ve městech ubývá.
Vrabci v zimním období, v mimohnízdní době potřebují obilné lány nebo pole, kam masově ve velkých hejnech zaletují a sbírají potravu. Pokud si všimnete konkrétně třeba severních Čech, vidíte, že právě obilných lánů ubylo. I to může být tedy jeden z důvodů, proč vrabci hůře přežívají.
Když vědci vrrabce několik zim uměle přikrmovali, úbytek vrabců se zastavil. Je tedy jedním z hlavních vrabčích problémů lokální nedostatek potravy?

Zdroj: webcache.google­usercontent.com/se­arch?q=cache:-E35 nUM5ywoJ:www.rozhlas.cz/se­ver/archiv/_zpra­va/62305 +kam+zmizeli+vrab­ci&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl­=cz

Další odpovědi na

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kam-zmizeli-vsichni-vrabci

Další odpovědi
dědapetr

Umělá hnojiva a Pesticidy a úbytek vhodných míst k hnízdění.
Doplňuji:
Vrabců ubývá, o tom dostáváme téměř denně telefonáty do naší kroužkovací stanice, a lidé se ptají, proč ubývá ve velkých městech vrabců. Faktorů bude zřejmě celá řada. Rozhodně mezi nejzákladnější patří to, že v moderních městech mají velmi málo příležitostí ke hnízdění, ať už jde o sídliště, nebo o centra měst, kde je příliš velký dopravní ruch a vrabci už tam nemají takový klid, jako měli před třiceti, padesáti lety. Samozřejmě, že to souvisí i s nabídkou potravy. Vrabci totiž, a to asi málokdo ví, krmí svá mláďata výhradně živočišnou potravou, hmyzem a pavouky – a takovouto potravu už v moderních městech nenalézají v takovém množství, v jakém by potřebovali.
http://www.roz­hlas.cz/hlas/pev­ci-p/_zprava/21278

www

Nedá se sice mluvit o vymizení, jen viditelném úbytku nejen ve městech, hlavu si s tím lámou vědátoři v celé Evropě již léta a zatím, bohužel, ani oni na kloudnou odpověď nepřišli. Teorií různých jsou „mraky“ – ovšem žádná řádně podložená.
A týká se to obou druhů vrabců, jak domácího, tak i polního..
Studium
Doplňuji:
Ano, máš pravdu, jen se mně to nechtělo z mobila rozepisovat:-D Ale na stranu druhou se zase objevují nové ptačí druhy – namátkou setie jižní. Podle mého laického názoru to tedy může být částečně i přirozený vývoj skladby a četnosti populace, způsobený mmj. globálními změnami..

led

Najčastejšie za zmiznutím vtactva a zvierat je deštruktívna činnosť človeka.

ten který je

To dodnes přesně nikdo neví.Někteří vědci připisují tento jev používáním chemických hnojiv v zemědělství,os­tatní to vyvracejí.Je ale pravdou že jich bylo dříve hodně.Taková malá kuriozita je v Praze na autobusovém nádraží Praha-Smíchov kde vrabci sídlí na střeše autobusové zastávky a slétavají se houfně mezi čekající cestující pro zbytky drobků z pečiva.:-)
Doplňuji:
Jedním z mnoha problémů může být zateplování domů ve městech.

elektrikář

Mám zkušenost z Prahy 1 bývaly tu stáje poštovních koní. Pro balíkovou poštu. Pokud tady byly kobližky mněli vrabci co baštit po zrušení stájí postupně z okolí Petrského kostela vymizeli.

Danielson

zkrátka a dobře k vyhubení vrabcu stačí vykácet každy keř v jejnich okolí např. u Karolíny (obchodní centrum) vykáceli každy kež a zasadili okrasné rostliny dříve tam vrabci byli teď ne. Trochu smutné když se zamyslím nad tím co jsme těl vrabcum udělali nemyslíte? to jaky kdyby oni naam zbořimi všechny naše domy a udelali by si veelké krmítko. A jak Kerberus říkal ano někde jsem o tomy slyšel ale jsou takoví hlavní 2 zastupci d druhu a to vrabec polní pohybuje se zejména v jeřích a vrabec domácí ano ten jde i k lidským obydlím, taky co maji delat když tam kde se vyzkytovali keře nejsou nebo jakákoli hustá vegetace kde se ukryjí.