Ultra adela1

Co znamená „vyhrazeno“?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o přídavné jméno, které se používá i v rodě mužském ženském o středním. Vyhrazený, vyhrazená, vyhrazené složený tvar. Jmenný tvar – vyhrazen, vyhrazena, vyhrazeno. – jde o tvary knižní.

1. Např. místo na parkovišti je vyhrazeno pro invalidy. Prostor je vyhrazený, jinde na př. vymezený pro kuřáky, místa ve vagonu jsou vyhrazena pro cestující, kteří mají místenku atd.

Je určeno pro jedince tam, kde je napsané upozornění. Je to vymezené,, přidělené, zajištěné. atd.

2. Může být vyhrazeno změnit představen. Např. když některý herec onemocní, hraje se jiné představení. Takže vedení divadla si vymíní, že může v v případě potřeby něco změnit. . Je to jakési zajištění možnosti uvést jiný program, záskok atd. .

Odvozené od slovesa vyhradit.

Můžete se podívat na jeho významy

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vyhradit.

Další odpovědi
quentos

Když je něco pro vyhrazeno dané osobě, znamená to, že to může/mohou užívat (nebo že tam může vstupovat, je-li řeč o místě) jen a pouze osoba/y, pro kterou/é to bylo vyhrazeno, nikdo jiný.
Např.: Jistá dopravní značka (s piktogramem vozíčkáře) znamená, že parkovací místo je vyhrazeno pouze invalidům. Tzn. na daném místě mohou parkovat pouze invalidé, nikdo jiný.

Dochy

Chápu to jako exkluzivní právo pro někoho…