Avatar uživatele
Válek Petr

Co znamená slovo dudek ?

Jak si vysvětlit větu : "Spal jsem jako dudek" ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2084 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Dudek je pták...
http://www.e-kniha.com/…

Původně se toto přirovnání užívalo jen o malých dětech a jak ví každý rodič, nemluvně spí nejlépe, nejtvrději, když se ve spánku pokaká. "Věřilo se dříve," píše Václav Machek ve svém slovníku, "že i mláďata dudků jsou v hnízdě uprostřed takové nečistoty." Dnes už vědci vědí, že dudci nemají ve svém hnízdě víc exkrementů, než je u ptáků obvyklé. A že při vzniku úsloví spí jako dudek nehrála roli údajná nečistota v ptačích hnízdech, že šlo o zápach. Samice dudků sedící v hnízdě totiž brání hnízdo před nepřítelem tím, že proti němu z kostrční žlázy vystřikují tekutinu, jejíž pach je velmi podobný pachu pokakaného, a tudíž tvrdě spícího dítěte.

No - ono to smrdí spíše jako hnijící maso - strašně...
;-)

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-se -rika-smrdi-jak-dudek.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Dudek je pták.

"Nikde se nic nepíše o tom, že dudek by byl pták, který zvlášť tvrdě nebo zvlášť hodně, eventuálně často, spí. Ornitologové by nám potvrdili, že dudkové spí standardním způsobem, jejich spánek se od spánku jiných ptáků neodlišuje.

Jde o něco jiného, o v podstatě trapnou záležitost. Původně se toto přirovnání užívalo jen o malých dětech a jak ví každý rodič, nemluvně spí nejlépe, nejtvrději, když se ve spánku pokaká. "Věřilo se dříve," píše Václav Machek ve svém slovníku, "že i mláďata dudků jsou v hnízdě uprostřed takové nečistoty." Dnes už vědci vědí, že dudci nemají ve svém hnízdě víc exkrementů, než je u ptáků obvyklé. A že při vzniku úsloví spí jako dudek nehrála roli údajná nečistota v ptačích hnízdech, že šlo o zápach. Samice dudků sedící v hnízdě totiž brání hnízdo před nepřítelem tím, že proti němu z kostrční žlázy vystřikují tekutinu, jejíž pach je velmi podobný pachu pokakaného, a tudíž tvrdě spícího dítěte. "

více v odkazu - článek Dudek, autor mIchal Novotný
http://www.rozhlas.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
brillant

http://www.odpovedi.cz/…
https://www.google.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost