Avatar uživatele
Registrovaný

Co znamena slovo Audiašův chlív.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Aufgášův chlév, vyčistit Augiášův chlév

Král Eurystheus uložil bájnému silákovi Héráklovi jako pokání za jeho předešlé zlé činy vykonat dvanáct obtížných úkolů. Vymýšlel je, ale i s velkou chutí Hérakla urážel a ponižoval.

Pátým úkolem v řadě bylo vyčištění chlévů krále Augiáše, který měl nejen ohromná stáda dobytka, ale ještě bohové zařídili, že stáda byla plodná a odolná vůči všem nemocem. A když třicet let nikdo nekydal hnůj ve chlévě a puch zamořoval celý peloponéský poloostrov, měl zasáhnout Hérákles. Ten obhlédl situaci a za slib odměny - desetiny stád slíbil, že bude večer vše čisté, uklizené. Pak prorazil na dvou místech zdi, změnil tok dvou blízkých řek Alfeios a Péneios a jejich proud se prohnal chlévy a stájemi. Úkol byl večer hotov.

Bohatý, ale lakomý Augiáš se začal vytáčet a dohadovat, že úkol byl zadaný Eurystheem a potom ještě zapíral, že by desetinu stád slíbil. Zasedl soud a Héráklés a Augiášův syn Fýleus byli vyhnáni ze země a navíc Eurystheus úkol neuznal za splněný, protože prý si Augiáš Hérakla na práci najal. Vše mělo dohru po letech - Héraklés zničil Augiášovo království, krále zabil a na jeho místo dosadil jeho syna.

http://www.zbynekmlcoch.cz/…
Doplňuji:
Slovník spisovného jazyka českého říká, že Augiášův chlév je přeneseně "velký nepořádek zaviněný nedbalostí, svinstvo", my bychom k tomu současnou běžně užívanou češtinou dodali, že Augiášův chlév je bordel, a to velký.

Přitom ti, kdo použijí tohoto slovního spojení obvykle nemají na mysli nepořádek jaksi fyzický, třeba v bytě nebo na dvoře bývalého JZD, ale o nepořádek obrazný. Augiášův chlév se vyskytuje ve vedení některých firem, o nepořádcích v našem soudnictví se dá rovněž použít toto slovní spojení, někdo by také mohl říct, že už je dávno třeba vymést Augiášův chléb ve financování našich politických stran.

ČR

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

je to Augiášův chlív :) a pochází z řecké mytologie - Héraklés (nebo římský Herkules) dostal 12 úkolů jako trest a jeden z nich bylo vyčištění chléva krále Augeia, kde se vůbec nevyvážel hnůj

a Héraklés místo aby to ručně vykydal vidlemi, tak tam přivedl řeku a nechal to propláchnout vodou...

v současné době se to spojení používá pro neskutečný bordel a případně chytré řešení jeho odstranění
Doplňuji:
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Těmito slovy lze označit něco, co dělá jen potíže, co prostě nefunguje, používá se to třeba v politice, tímto bych označil třeba Nečasovu vládu za takový Audiašův chlív.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Jinak to je Augiáš

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4946
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2677
Zlatý briketka10 2418
Zlatý annas 2075
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.