fifo

Co znamena slovo Audiašův chlív.

Nejlepší odpověď
annas

Aufgášův chlév, vyčistit Augiášův chlév

Král Eurystheus uložil bájnému silákovi Héráklovi jako pokání za jeho předešlé zlé činy vykonat dvanáct obtížných úkolů. Vymýšlel je, ale i s velkou chutí Hérakla urážel a ponižoval.

Pátým úkolem v řadě bylo vyčištění chlévů krále Augiáše, který měl nejen ohromná stáda dobytka, ale ještě bohové zařídili, že stáda byla plodná a odolná vůči všem nemocem. A když třicet let nikdo nekydal hnůj ve chlévě a puch zamořoval celý peloponéský poloostrov, měl zasáhnout Hérákles. Ten obhlédl situaci a za slib odměny – desetiny stád slíbil, že bude večer vše čisté, uklizené. Pak prorazil na dvou místech zdi, změnil tok dvou blízkých řek Alfeios a Péneios a jejich proud se prohnal chlévy a stájemi. Úkol byl večer hotov.

Bohatý, ale lakomý Augiáš se začal vytáčet a dohadovat, že úkol byl zadaný Eurystheem a potom ještě zapíral, že by desetinu stád slíbil. Zasedl soud a Héráklés a Augiášův syn Fýleus byli vyhnáni ze země a navíc Eurystheus úkol neuznal za splněný, protože prý si Augiáš Hérakla na práci najal. Vše mělo dohru po letech – Héraklés zničil Augiášovo království, krále zabil a na jeho místo dosadil jeho syna.

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/texty/poc­ty-prislovi-vyznam-definice/co-znamena-vycistit-augiasuv-chlev-vyznam-vysvetleni
Doplňuji:
Slovník spisovného jazyka českého říká, že Augiášův chlév je přeneseně „velký nepořádek zaviněný nedbalostí, svinstvo“, my bychom k tomu současnou běžně užívanou češtinou dodali, že Augiášův chlév je bordel, a to velký.

Přitom ti, kdo použijí tohoto slovního spojení obvykle nemají na mysli nepořádek jaksi fyzický, třeba v bytě nebo na dvoře bývalého JZD, ale o nepořádek obrazný. Augiášův chlév se vyskytuje ve vedení některých firem, o nepořádcích v našem soudnictví se dá rovněž použít toto slovní spojení, někdo by také mohl říct, že už je dávno třeba vymést Augiášův chléb ve financování našich politických stran.

ČR

Další odpovědi
pokazdejinak

je to Augiášův chlív :) a pochází z řecké mytologie – Héraklés (nebo římský Herkules) dostal 12 úkolů jako trest a jeden z nich bylo vyčištění chléva krále Augeia, kde se vůbec nevyvážel hnůj

a Héraklés místo aby to ručně vykydal vidlemi, tak tam přivedl řeku a nechal to propláchnout vodou…

v současné době se to spojení používá pro neskutečný bordel a případně chytré řešení jeho odstranění
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/H%C3%A9ra­kl%C3%A9s#Dvan­.C3.A1ct_.C3.BA­kol.C5.AF

Bedy

Těmito slovy lze označit něco, co dělá jen potíže, co prostě nefunguje, používá se to třeba v politice, tímto bych označil třeba Nečasovu vládu za takový Audiašův chlív.

anonym

Jinak to je Augiáš