Nevíteto?

Co znamená nachytat někoho na švestkách?

Našla jsem, že nachytat někoho při něčem nekalém, ale mám pocit, že se to používá při jakékoli chybě, nevědomosti apod.

Nejlepší odpověď
annas

Jinde se užívá třeba na hruškách, bude to zřejmě oblastní.

„Švestka se k nám dostala asi v 5. st. se slovanskými kmeny. . Původní švestky měly drobnější plody, které se spíše podobaly
dnešním trnkám atd.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slivo%C5%88_%C5­%A1vestka

1. Jeho význam je opravdu „přistihnout při něčem nekalém“. Nejen při krádeží švestek.

Nevím, kde se stromy vysazovaly a jak byly rozšířené., komu patřily atd.

Takže ten, kdo je neměl, chodil je někomu krást, tedy trhat na cizím pozemku, stromě. .

Takže dotyčný dělal něco špatné, mohl být za to i potrestán.

Původ – přenesený význam – od krádeže švestek, tedy něčeho špatného, došlo k rozšíření na jakýkoliv špatný čin apod.

2. Ještě jsem se podívala do SNČ a tam se uvádí další význam úsloví „nachytat na švestkách – zastihnout někoho nepřipraveného“.

Když někdo podvádí nebo se předvádí apod., je často překvapený, že je přistižený, a všelijak se vykrucuje.Třeba žák ve škole neumí, nečeká, že bude třeba zkoušený – je nachytaný na švestkách – nebyl připravený.
Další rozšíření významu.

Vysvětlení – jde o můj pohled, mohlo to být docela jinak.

Další odpovědi
redy

Sis odpověděla sama 🙂