cahoun116

Co znamená hra o třech dějstvích s přeměnou?

Věc Makropulos od Karla Čapka je uvedena jako „hra o třech dějstvích s přeměnou“ co znamená to s přeměnou?

Nejlepší odpověď
led

premena scény – „scénická“ zmena miesta deja, buď časová, alebo priestorová.

Další odpovědi
annas

Hra je formálně rozdělena do tří dějství a v poslední části jde o tzv. „Proměnu“ či přeměnu, která nabízí objasnění celé zápletky.

Ve všech scénách vystupuje zpěvačka Emílie Marty. a v přeměně se řeší problematika dlouhověkosti.

Elixír dlouhověkosti získala jako dcera rudolfínského alchymisty od svého otce a díky ní si prodloužila život o 300 let.

V závěru se hotelový pokoj promění v soudní síň a je vyslýchaná tato žena jménem Martyová. Ostatní se dovědí, že Martyová, Elina Makropulos, a Eugenie a všechny zpěvačky, jejichž jméno zační na E. M. jsou jedna a táž osoba, která se objevila před 337 lety.

Právě v této poslední části hry nazvané Proměna vysvětlí Emilie recept na dlouhověkost, jeho dědictví, co s receptem dál.

Je zničený, protože sama poznala, že věčný život není žádná výhra, člověk už všechno zná a nudí se… . Tím všechny přesvědčí, aby návod na přípravu elixíru zničili.

Přeměna – nověji se používá proměna – něco se promění..

U Čapka – pokoj se mění na soudní síň – proměna prostoru
Bří Čapkové – Maryša – také drama s proměnou – třetí jednání se odehrává o dvě léta později než jednání první – proměna času.
B. Smetana – Prodaná nevěsta – v 1. dějství jsou 2 proměny – vyměnil výstupy aktérů – hudební proměna.

Kepler

led: myslel jsem si to taky, ale nepátral jsem po tom.

led

S trochou prekvapenia zisťujem, že ani ja. 🙂