Viny1

Co vše se započítává do fondu pracovní doby při nerovnoměrné rozvržení PRAC.době – odprac.hodiny, dovolená ,nemoc – ?

Odpovědi
da ny

Zaměstnanec tedy při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby může odpracovat v některých týdnech více hodin, než je jeho stanovená týdenní, zkrácená stanovená týdenní nebo sjednaná kratší pracovní doba, a v jiných týdnech naopak méně hodin, čímž se v průměru za stanovené období jeho pracovní doba „vyrovná“.
yrovnávací období určuje zaměstnavatel. Vyrovnávací období nemusí být určeno na samé hranici přípustnosti (26 týdnů, respektive 52 týdnů, pokud to bylo sjednáno v kolektivní smlouvě), ale záleží na provozních a organizačních potřebách zaměstnavatele – některým zaměstnavatelům tak může postačovat vyrovnávací období v délce například 4 týdnů.
https://ppropo­.mpsv.cz/VIII32Ne­rovnomerneroz­vrzenipraco
y jsme měli na vyrovnání fondu odpracovaných hodin 3 měsíce. Vrchní sestra to obvykle „srovnala“ v rozpisu služeb v následujícím měsíci. Odpracovali jsme 11h při dvanáctkách (ze zákona 2 přestávky, po 0,5 hoině =po 30 minutách).
Podle délky měsíce jsme měli 14, 15 nebo 16 pracovních dní, včetně víkendů.
Při dovolené, DPN, OČR se počítaalypracovní dny od PO do PÁ, tedy 2 týdny dovolené tj. 10 pracovních dní (stejně tak OČR, DPN). Vše po placených 8 hodinách (někde 7.5h) Za 14 dní, tedy 10 pracovních dnů = 8O hodin.
Po návratu do zaměstnání jsme se podle rozpisu (krátký x dlouhý týden) dostali v měsíci do mínusu nebo plusu. Pak následuje vyrovnávací období (více, či méně směn. Do 3 měsícú nejpozději se hodinový fond musel vyrovnat/doplnit.
Informace jsou snadno dohledatelné na internetu, v ZP aj.

„Fond pracovní doby/hodin“ najdete v pracovním kalendáři. Směrodatný je počet pracovních dnů v daném měsíci a ODPRACOVANÉ hodiny, bez pauz/y (8h. 7.5 h, 6,5 h, 6 h).

Viny1

Super , díky za odpověď , no tak nějak jsem si to myslel ale potřeboval jsem si to ověřit . Tak jenom na okraj budeme to řešit asi s duchodakem jinak : proč ? Prosím taky jak by jse zachovali . Mam jako kuchař krátký dlouhý týden cca 16smen . Žádná kolektivní smlouva, nařízena pracovní doba od 6 do 18,30 – evropská směrnice a ZP ( PRAC. doba nesmí přesáhnout 12 hodin ) jedna přestávka 30 min čili VEDOUCI píše do výkazu 12 hodin směny neplánuje , krátký dlouhý týden funguje léta a tím prave naskakuji přesčasy které se jak se říká , vypaří proplatí max dle nařízení ředitelky jednou za půl roku 4,5 hodiny prescasu ale mne to vychází na 80 hodin i některým víc za vyrovnávací období 1.1. Až 31.12. Říkám léta to tak funguje ale už spadla klec chci to řešit poraďte . Díky

da ny

V soukromé LDN nám u 12h směn počítali 11 odpracovaných hodin Při stejném principu/rozpisu, v nemocnici počítali 11,5 hodin (určuje zaměstnavatel, kolektivní smlouva apod.). Tu druhou 3O minutovou pauzu, na konci směny zaměstnanec „nečerpal“… takže měli méně směn nebo více peněz.

Viny1

U nás zapocitavaji 12 odpracovaných hodin při směně 12,5 hod (porušení zákona asi) přestávka jedna 30 min , na začátku a na konci PRAC směny nesmí byt podle zákona plánována přestávka proto naskakuji ty přesčasy které se léta neřeší