taborsky ruda

Co vlastně dělám když „kuji pikle“ ?

Co jsou a z čeho jsou pikle, že se dají kouti – tedy kovat ?

Nejlepší odpověď
annas

Tato otázka už zde byla jednou položena:
Původ spojení kout pikle:
Kout pikle
Z latiny – pungo = pikel (lat. pungo souvisí se známým odborným názvem bodnutí – punkce). Je zde i souvislost s německým slovem Pickel, jehož naše zdomácnělá podoba žije dodnes ve sportovním výrazu pikl, což je název horolezeckého čakanu s ostrým hrotem
k zaseknutí do zledovatělého sněhu nebo ledovce. Úsloví slévat pikel, kouti pikle by podle toho znamenalo vyrábět bodné zbraně k provedení zrady zákeřnou vraždou, později připravovat zradu (úklady) jakýmkoli způsobem. Na vzniku posunutého významu měla podíl i hlásková souvislost s domácím slovesem spiknout se (ve staré češtině bylo také adjektivum spiklý).

Doplňuji:
Doplňuji odkaz na svou původní odpověď.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pikle-intriky-uskoky-apod

Další odpovědi
ten který je

Je to taková slovní hříčka.Kouti je dá se říci tvarovati např.kouti železo.Kouti pikle znamená že někdo připravuje nějaké nekalé věci nebo plány.

anonym

Když kujete pikle,tak,intri­kujete.
Pikle jsou složeny z prvků lidské povahy,úmyslů,plánů ( nekalých,ale mohou být i kalé-záleží na úmyslu).Je to lidská specialita,taková veverka neumí kouti,natož pikle V této činnosti si libují obzvlášť politici.Ti kují o 106.Někteří kují dobře,jiní hůře. Když někdo neumí moc kouti,obyčejně rezignuje.

Dodopolasek

Význam slova pikle:

  1. pletichy, intriky, úskok, nástraha, lest
  2. dějová zápletka v literárním díle

Z toho plyne, že kovat to nepůjde. Ale asi kouti bude mít malinko přenesený význam.

mapaf

Spřádat zlověstné plány jakoto určitou zbraň, stejně jako se kuje pikle, tedy bodná zbraň.......

Anmara

obvykle vymýšlím, jak dosáhnout toho co zrovna je potřeba, ale aby to nevypadalo tak, že o to moc usiluji, či stojím za podniknutými kroky… :o) jinými slovy plánuji tu nejlepší strategii k dosažení cíle … často musím při té příležitosti „kout železo dokud je žhavé“ ;o)

panenka

znamená to ,že si vyrábíte bodnou zbran.

FOG

Kujme „pikle“ obvykle i neobvykle a tez muzeme pridat nejake „pletichy“.
Josef Kemr a Darek Vostrel – Silene smutna princezna.