doktorwho

Co u prasat vyvolává chrochtání?

Nejlepší odpověď
annas

"Na rozdíl od toho, co si mnozí lidé myslí, se chrochtání prasat liší podle jejich osobnosti a nálady. To naznačuje výzkum publikovaný Open Science a připravený týmem vědců z University of Lincoln, kteří se specializují na chování a dobré životní podmínky zvířat. Studie se zaměřila na analýzu vztahu mezi osobností a chrochtáním prasat a na vliv, který mají různé kvality života těchto zvířat na zvuky, které vydávají.

  1. Bylo zjištěno, , že prasata ustájená ve větším prostoru s množstvím slámy, „vrčí“ více než samci ustájení v menších kotcích. Rozdíl nebyl tak zřejmý u prasnic, což umožnilo dospět k závěru, že vepři jsou citlivější na faktory prostředí.
  2. sociální kontakty – prasata s proaktivnějšími jedinci chrochtají častěji než méně aktivní zvířata.

3., Studie nakonec dospěla k závěru, že zvuky produkované prasaty přenášejí širokou škálu informací, jako je emoční, náladový a psychický stav zvířete. Například prasata křičí, když se bojí, při jídle se chovají tišejí.

4. Vydávají až 20 různých zvuků, které mohou profesionálům poskytnout důležité informace o jejich osobnosti a pohodě.

5. Kromě zvuků, které prasata vydávají, je zajímavé znát různé onomatopoické zvuky v závislosti na jazyce:

V angličtině se říká „oink, oink“, v japonštině „boo, boo“, v polštině „chrum“ , chrum “, ve francouzštině„ třísla, třísla “, ve švédštině„ nöff, nöff “a španělsky„ oinc, oinc “.

https://www.ro­tecna.com/en/blog­/what-do-the-grunts-of-the-pigs-mean/

Jiří Rejzek Etymologický slovník

"Etymologie slovesa chrochtat , chrochtavý, zachrochtat. Onomatopoické – zvukomalebné.

Srov. :rochně – nář. ‘prase’, rochnit se. Od rochati ‘chrochtat’ onom. původu.

Srov.: .hroch. Utvořeno Preslem, není však zcela jisté, zda od staršího roch, hroch, ‘válečný slon, rošáda (věž) v šachu’ či pouze z onom. hrochati., bouchasi, chrochtati "

Další odpovědi
NoFear

Blaho. ;)
Každé zvíře/živočich vydává některé své charakteristické zvuky. Prasata toho vydávají víc: mlaskají, žvýkají kvičí, vrčí, odfrkávají, bručí,.. Chrochtají hlavně když žerou (asi aby se neudusila).
Proč kráva bučí?

Zdroj: https://www.go­veg.cz/conten­t.php?action=show-site&id=186&lan­guage=1

aliendrone

Příčin může být MNOHO. Kupříkladu potkat se já s Keplerem, to bychom se téměř jistě TAK zchrochtali… :D
(asi máš představu > benga, záchytka, uhrazní škod, krimizprávy v TV atd.)
To se tudíž NIKDY nesmí stát. ;) :D :D

Dochy

Vůle chrochtat? Myslím, že když prase nebude chtít chrochtat, tak chrochtat nebude (to ovšem neimplikuje tvrzení, že když bude chtít bude zpívat operní árie)

dr.luha

Bezpracný příjem, např. u politiků, bankéřů, politických (ne)ziskovek (člověk v plísni) atd.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.