jirka F

Co to znamená když někdo řekne že je to ironie osudu?

Jak to myslí?

zdroj obrázku: pixabay

Odpovědi
Disraeli

Když to trochu víc přeložím do češtiny, tak „výsměch osudu“. Taky to MŮŽE znamenat zákon schválnosti, karmu nebo si z tebe osud prostě dělá p*del.

Situace, kdy ti osud dá prostě zabrat a jde proti tobě. Jsou tam dva jevy, jeden, který se pro tebe jeví jako dobrý, vhodný nebo neutrální (běžná věc), a pak druhý, který souvisí s tím prvním, ale je negativní reakci na ten první jev (nejen negativní ale zároveň paradoxní/iro­nický). :D Jestli to z toho pochopíš.
Je to nepřízeň osudu, ale v situaci, která je prostě ironická. KONEČNĚ jsi potkal fajn holku, skvěle si rozumíte, dokonalý protějšek – ale je vdaná. Pravidelně sázíš stejná čísla do loterie a nedaří se – ale jednou vynecháš a zrovna BYS vyhrál. Celý život děláš adreanalinové sporty a všelijak hazarduješ se životem – a zemřeš při pádu ze schodů. Pracuješ jako „kat“ v nějakém režimu a nakonec tě ten režim sám odsoudí stejným způsobem (soudci a krysy ve Velká francouzske revoluce, nebo komunismu). Roky děláš horolezectví i za deště, v zimě a krutých podmínkách – a zlomíš si nohu, když spadneš za pěkného počasí z malého kopce.
Prostě ironie, kterou ti nadělil sám život. Ironie, tedy takový protiklad (ty dva ironické jevy/faktory).

Tak bych to podal jako nesoulad mezi očekáváním v životě a skutečným výsledkem. Ironická situace, sarkastické popsání životní dějů/osudů, která jsou opačná, odporující si. https://dicti­onary.reverso­.net/english-definition/iro­ny+of+fate
Osud má rád ironii a názorně ti to předvede. ;)

Žolíík

¯\_(ツ)_/¯

Roman71

Já bych to nazval hodně nešťastnou náhodou (možná s tragickými následky).
Ono je dobré se občas zamyslet na příčinou a následkem.. Kolikrát si člověk svým bezmyšlenkovitým jednáním tak nahrává, že je jen otázka času, kdy na to dorazí?
A druhá významná kombinace je, pokud je člověk ve špatnou chvíli na špatném místě. Následky jdou s těmi dvěma ruku v ruce..

A jedna praktická rada do života:
„Štěstí je jako prd. Nesmíš na něj tlačit, jinak si naděláš do gatí!“

Disraeli

Dáváš si bacha na nepřátele, straníš se jich, hlídáš si je, a nakonec ti nejvíc ublíží nejlepší přítel nebo ten, koho miluješ. Ironie osudu, celkem častá. Nejvcí bolí zrada od nejbližších a nepřítel tě zradit nemůže (proto se tomu říká zrada).
Ironie je, že byl na jednu stranu velice ostražitý, ale jen ke svým nepřátelům a na druhou stranu slepý k přátelům.

Disraeli

Ten druhý jev nemusí být vyloženě negativní, může to být i naopak. Ten první byl negativní a naopak ten druhý je pozitivní, ale stále platí, že je to prsotě ironie.
Celý život se honíš za bohastsvím, hledáš poklady a nic ti nevychází – vzdáš to a vyhraješ v loterii. :D Nebo podobné příklady, jakože třeba hledáš lásku, nakonec se zklameš a zanevřeš na ni a jakmile ji hledat přestaneš, tak ji najdeš. :D